İşsizlik oranları seçimi etkiler mi?

ABD'de son verilere göre,seçimin kaderini belirleyecek 9 kararsız eyaletten 7'sinde işsizlik oranları düştü, 2'sinde aynı kaldı.

İşsizlik oranları seçimi etkiler mi?
WASHINGTON - Barışkan Ünal

ABD başkanlık seçimlerinin kaderini belirleyecek olan kararsız eyaletlerin hemen hepsinden işsizlik oranlarına yönelik güzel haberler gelse de Amerikalıların oylarını, rakamsal verilerin ne dediğinden çok, ekonomiyi günlük hayatlarında nasıl ''hissettikleri'' belirleyecek.

Son verilere göre, seçimin kaderini belirleyecek 9 kararsız  eyaletten 7'sinde işsizlik oranları düştü, 2'sinde aynı kaldı.
Nevada, yüzde 11,8 ile işsizlik oranının en yüksek  olduğu eyaletken, buradaki son anketlerde Obama önde.  Virginia'da yüzde 5'le işsizlik oranı ülke genelinin hayli altında olmasına rağmen Romney anketlerde başı çekiyor
ABD başkanlık seçimlerinde en önemli konu ekonomi. Ekonomide de en kilit göstergelerden biri işsizlik oranları. Geçen aya kadar ülke genelinde yüzde 8'in üzerinde seyreden işsizlik oranlarının, Eylül'de yüzde 7.8'e düşmesi, seçimde en zayıf noktası ekonomi olan ABD Başkanı Barack Obama'ya biraz da olsa nefes aldırmıştı. 
ABD Çalışma Bakanlığının eyalet bazında yeni açıklanan verileri de Obama için güzel bir haber. Özellikle bu yıl seçimin kaderini belirleyecek 9 kararsız eyaletteki ekonomik durum, hem Obama hem de rakibi Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Mitt Romney açısından önem taşıyor. 

YORUM EKLE