İsrail'de hükümet düşüren bütçe onaylandı

İsrail'de geçen yıl hükümetin düşmesine ve erken seçim yapılmasına neden olan bütçe, tartışmaların ardından mecliste kabul edildi..

İsrail'de hükümet düşüren bütçe onaylandı
KUDÜS

Başbakan Binyamin Netanyahu, geçen yıl hükümetin düşmesine neden olan hükümet bütçesini, bu sefer üzerinde yaşanan yoğun tartışmalara rağmen geçirmeyi başardı.

Gece boyunca da süren görüşmelerin ardından kabine üyeleri, bütçeyi 1 red oyuna karşın 21 kabul oyuyla onayladı. Netanyahu, bütçenin kabul edilmesinin Rusya Devlet Başkanı Vilademir Putin'le görüşmek üzere Soçi'ye hareket etti.

Hükümetin ikinci büyük koalisyon ortağı partinin lideri ve Finans Bakanı Yair Lapid, yeni bütçeyle mali yükün ülke genelinde tüm vatandaşlar üzerinde daha dengeli biçimde dağılımının gerçekleştiğini belirterek, ev fiyatlarını düşüreceğini savundu.

Yeni dönemde tüm bakanlık bütçelerinde Savunma, Refah ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hariç olmak üzere diğer bakanlık bütçelerinde bu yıl yüzde 2, 2014'te yüzde 3 bütçe azaltımına gidilmesi kararlaştırıldı. Buna rağmen Savunma Bakanlığı bütçesinde önceki yıla göre 3 milyon İsrail şekeli (yaklaşık 1,5 milyon lira) bütçe kesintisine gidildi.

Yahudilerin, Ultra Ortodoks Haredem okullarına yapılan yardımlarda kesintiye gidilmemesi konusunda İsrail Parlamentosu'nun dini referanslı partileri Şas ve Birleşik Tevrad Yahudiliği partilerinin muhalefeti sonuç verdi. Hükümet, bütçede öngörülen kesintilerden geri adım atarak, kısıtlamayı kaldırdı. 

Yeni bütçede İsrail'de turistlerin vergisiz alışveriş yapma imkanı da ortadan kalktı.

 

YORUM EKLE