İsrail'e kötü haber!

Gazze'de son durum... İsrail'in Gazze'ye saldırıları sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 1361'e yükseldi. 6780 kişi ise yaralı. Gazze'den son dakika haberleri...

Dünya 31.07.2014, 11:08 16.01.2017, 14:49
İsrail'e kötü haber!

İsrail'in bayramda da vurmaya devam ettiği Gazze'de son durum! Gazze'den son dakika haberleri internethaber.com'da...

Gazze Sağlık Bakanlığı'nın son açıklamasına göre İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 1361'e yükseldi. 6780 kişi yaralı. 

10.03 El Aksa televizyonu, Gazze'de ofislerinin bulunduğu bir binanın İsrail saldırısı altında olduğunu duyuruyor.

Televizyonun Gazze'de ofislerinin bulunduğu 3 binası bulunuyor. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında bu 3 bina da bombaların hedefi oldu.

HAMAS'TAN SAVAŞIN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK HAMLE

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Ebu Merzuk, Hizbullah'ı, İsrail'e karşı cephe açmaya davet etti.

Rusya resmi haber ajansı Ria Novosti'ye açıklamada bulunan Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Musa Ebu Merzuk, Hizbullah'a, İsrail'e karşı cephe açması için çağrıda bulundu.

"UMARIM HİZBULLAH İLE BERABER SAVAŞIRIZ"

Ebu Merzuk, "Umarım Hizbullah da 'bu yapıya' (İsrail) kuzeyden bir cephe açar ve beraber savaşırız. Tartışmasız, bu çok anlam ifade ederdi" şeklinde konuştu.

"FİLİSTİN ZAFERİ BİZİM ZAFERİMİZ"

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, geçen Cuma "Dünya Kudüs Günü" münasebetiye yaptığı konuşmada, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına ilişkin, "Filistinliler'in zaferi bizim zaferimiz, hezimetleri bizim hezimetimizdir" demişti.

"HEDEF TÜM FİLİSTİN'DİR"

Nasrallah, Hizbullah'ın her zaman Filistin halkı ve tüm Filistinli direnişçilerin yanında yer alacağını belirterek, "Gazze'de hedef sadece Hamas değil, bütün Filistinli direniş gruplarıdır" ifadesini kullanmıştı.

İSRAİL'İ TERÖRİST DEVLET İLAN ETTİ

Gazze'ye saldırılara tepki gösteren Bolivya, İsrail'i "terörist ülke" ilan etti. Bolivya 1972'de imzalanan anlaşmayı da iptal ederek, İsrail vatandaşlarına vize uygulayacağını açıkladı.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, ülkesinin İsrail’i "terörist devlet" ilan ettiğini açıkladı.

İsrail’in 8 Temmuz'dan bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılar nedeniyle böyle bir karar alındığını belirten Morales, İsrail’in yaşam hakkına saygı göstermediğini ve insanlık suçu işlediğini söyledi.

2009 yılında İsrail’in Gazze'ye saldırısını da “soykırım” olarak adlandıran Morales, ülkesinin İsrail ile olan diplomatik ilişkilerini sonlandırmıştı.

VİZE ANLAŞMASI DA İPTAL

Bolivya, aynı zamanda İsrail vatandaşlarına vize uygulayacağını da açıkladı. 1972 yılında yapılan anlaşmayla İsrail vatandaşları Bolivya’ya vize almadan, serbestçe giriyorlardı.

Bolivya, İsrail ile 1972 yılında yapılan vize anlaşmasının askeri diktatörlük döneminde yapıldığına da dikkat çekti.

LATİN AMERİKA'DAN İSRAİL'E SERT TEPKİ

Bolivya, Gazze’de gerçekleşen saldırılara tepki gösteren tek Güney Amerika ülkesi değil.

Brezilya, Şili ve Peru, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırıyı protesto etmek amacıyla İsrail’de bulunan elçilerini geri çağırmıştı.

09.05 İsrail ordusu: Son 24 saatte 5'i komuta merkezi olmak üzere 110 terör noktasını vurduk.

08.48 BM Filistinli Mülteciler Yardım Ajansı UNRWA:

219 bin 657 Gazzeli, Birleşmiş Milletler'in 86 tesisine sığınmış durumda. Her okulda ortalama 2 bin 554 insan yaşıyor.

MUCİZE BEBEK HAYATINI KAYBETTİ

İsrail bombardımanında hayatını kaybeden annesinin karnından canlı çıkarılan küçük Şeyma yaşam mücadelesini kaybetti. 5 gün hayatta kalabilen Şeyma, annesinin yanına gömüldü. 

HAYATINI KAYBEDENLER 

Son açıklamalara göre İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 1361'e yükseldi. 6780 kişi yaralı.  

Bakanlığa göre hayatını kaybedenlerin;

315'i çocuk
166'sı kadın
58'iyse yaşlı...

Yaralılarınsa;

2307'si çocuk

1529'u kadın
287'si yaşlı

İsrail ordusunun yaptığı son açıklamalara göreyse 55'i asker 59 kişi hayatını kaybetti.

PAZAR YERİNE SALDIRI

İsrail ordusu daha önce de katliam yaptığı Şecaiyye bölgesinde pazar yerine saldırı düzenledi, en az 17 kişi hayatını kaybetti, 200 kişi yaralandı. Hamas "Saldırılar Filistin halkının direnişini ve sabrını kıramayacaktır" dedi.

İsrail ordusu geçen haftaki katliamda bir günde 70 kişiyi öldürdüğü Şecaiyye'de bu kez bir pazar yerini hedef aldı.

İsrail saldırısında en az 17 kişi öldü, 200 kişi de yaralandı.

Saldırıda Rami Reyyan isimli Filistinli bir gazeteci de öldürüldü.

Hamas yönetimi katliamla ilgili açıklamasında, Filistin direnişi karşısında istediği askeri başarıyı yakalayamayan İsrail’in intikam ve toplu cinayetlere başvurduğu belirtildi.

Açıklamada, “Bu tip çaresizce eylemler Filistin halkının direnişini ve sabrını kıramayacaktır” ifadesi yer aldı.

Hamas yönetimi, İsrail’in katliamları karşısında sessiz kalan uluslararası toplumu ve zayıflığı gerekçesiyle Arap dünyasını kınadığını ilan etti.

BÖLGEDEKİ TEK SANTRAL VURULDU

Elektrik ve gıda sıkıntısının yaşandığı Gazze'de insani dram da büyüyor.

Gazze Elektrik İdaresi Başkan yardımcısı Fethi Şeyh Halil, “Gazze’de şu an elektrik yok, İsrail tarafından elektrik gelmiyor, bölgedeki tek santrali de vurdular. Şu anda önemli yerlerde mazotla çalışan jeneratörler kullanılıyor, fakat bu jeneratörler günde 6 ile 8 saat çalışabiliyor. Yakında biriktirilen mazot da tükenecek. Hastaneler ve diğer önemli bölgelerde büyük sıkıntı yaşanıyor” dedi.

İsrail, Türkiye saatiyle 15:00'da başlayan dört saatlik bir ateşkes ilan ettiğini açıkladı. Ateşkes talebi BM'den geldi. İsrail'in ateşkesi yoğun katliam yapılan Beyt Hanun, Şecaiyye ve Han Yunus'ta ise geçerli değil.

İsrail ordusu dört saatlik ateşkesin Beyt Hanun, Han Yunus ve ve Şecaiyye'de geçerli olmayacağını duyurdu. Bu bölgeler İsrail'in en çok bombaladığı bölgelerin başında geliyor.

Gazze'deki silahlı gruplar ise İsrail'in tek taraflı ateşkes ilanını gözden geçirdiklerini duyurdu.

ÖLÜLER ENKAZ ALTINDA ÇÜRÜYOR

İsrail, Gazze'ye kara saldırısının ardından işgal ettiği Huza'da sivilleri bombalamaya devam ediyor. İsrail'in ambulansların girişine izin vermediği bölgede çok sayıda insan yardım beklerken ölüler enkaz altında çürümeye terk edildi.

İsrail uçakları Gazze'nin Tuffah Mahallesi'nde bir evi hedef aldı. Evde bulunan aynı aileden üçü çocuk altı Filistinli hayatını kaybetti.

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'ta El Galban ve Ebu Cazar ailenin evleri bombalandı. Saldırıda beş Filistinli öldürüldü, 15 kişi yaralandı.

16 BİN YEDEK ASKER

Gazze'ye saldırılarını ara vermeden sürdüren İsrail ordusu 16 bin yedek askeri daha göreve çağırdı. İsrail ordusunda görevli bir general ise "Hamas'a ait tünellerin yıkılması birkaç gün içinde bitebilir" dedi.

İsrail ordusu daha önce de Gazze'ye saldırı için çok sayıda yedek asker çağırmıştı.

AFP haber ajansının İsrail ordu sözcüsüne dayandırdığı bilgiye göre, İsrail 16 bin yedek askeri daha göreve çağırdı. 7 Temmuz'da başlayan saldırıların ardından İsrail ordusunun Gazze'ye saldırılarında aktif olarak yer alan İsrail askeri sayısı 86 bini buldu.

İsrail radyosuna göre, İsrail güvenlik kabinesi çarşamba günü beş saatlik toplantının ardından Gazze'ye saldırılara devam kararı aldı.

Radyoya göre perşembe günü sekiz bakanın katılacağı başka bir toplantı daha yapılacak.

Öte yandan İsrail ordusunda görevli General Sami Turgeman, İsrail'in Gazze'de 'Hamas'ın silah güzergâhı' olarak gördüğü tünellerin yıkılmasının birkaç gün içinde tamamlanabileceğini söyledi.

İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI

İnsansız hava araçları ise Gazze'nin güneyindeki Refah'ta bir grup Filistinli'yi hedef aldı. Saldırıda üç kişi öldü.

Beyt Lahye'deki bombardımanda ise iki Filistinli yaşamını yitirdi.

Gazze'deki muhabiri Vail Dahduh sabah saatlerinden bu yana gerçekleşen saldırılarda ölen Filistinlilerin sayısının 71'e ulaştığını söyledi.

Birleşmiş Milletler okulu da vuruldu

İsrail sabah saatlerinde ise Birleşmiş Milletler'e bağlı bir okulu hedef almıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail topçu birliklerinin, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Filistinlilerin sığındığı BM'ye bağlı bir okulu vurduğunu ve ilk belirlemelere göre en az 16 kişinin öldürüldüğünü, onlarca kişininse yaralandığını açıkladı.

Çoğu yerde elektriklerin tamamen kesik olduğu ve telefon şebekelerinin bazı yerlerde tamamen çöktüğü için ölü sayısı tam olarak tespit edilemiyor. Sağlık görevlileri peşpeşe gelen cesetleri saymakta zorlanıyor.

Al Jazeera muhabiri Dahduh okulun içinde yaklaşık 2 bin Filistinli'nin olduğunu ve insanların en azından BM bayrağı taşıdığı için okulun daha güvenli olduğunu düşündükleri için buraya sığındığını söyledi. Dahduh, görgü tanıklarına göre birkaç top atışının direk olarak insanların sığındığı okuldaki sınıflara atıldığını belirtti.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'nun (UNRWA) Gazze'deki sözcüsü Adnan Ebu Hasna, "Gazze'de hiç bir yer güvenli değil. İnsanlar UNRWA'nın okullarına sığındı. İsrail'e defalarca bu okullarla ilgili tüm bilgileri verdik. İsrail'in bu saldırıyı yapmak için hiç bir sebebi yoktur. dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, çarşamba günü yaptığı açıklamada BM'ye bağlı okulun vurulmasını kınadı, ancak doğrudan İsrail'i sorumlu göstermedi.

"Orada neler olduğunu görmek için tam kapsamlı bir soruşturma olmalı" diyen Harf, "Hiçbir şey, bir BM tesisine sığınan masum insanların öldürülmesini haklı çıkarmaz. BM'nin tarafsızlığına herkes tarafından saygı gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz" şeklinde konuştu.

HAMAS'A KARŞI AYAKLANMA AMACI

Gazze'de insanların tedirgin olduğunu söyledi. Dahduh Gazze'ye yapılan bombardımanın İsrail askerlerinin öldürülmesi haberinin hamen ardından gerçekleştiğini ve İsrail'in intikam duygusuyla hıncını sivillerden çıkarmaya çalıştığını belirtti.

Dahduh, kara saldırısında ilerleme kaydedemeyen İsrail ordusunun ilerleme kaydedemedği için rastgele yaptığı saldırıları artırdığını, İsrail'in sivilleri vurarak insanları Hamas'a karşı ayaklandırmak istediğini ve bu yolla Hamas'a karşı baskı oluşturmayı hedeflediğini kaydetti.

KASSAM TUGAYLARI'NIN KARŞI SALDIRILARI

Hamas'ın silahlı kanadı İzzettin Kassam Tugayları ise Han Yunus'un doğusundaki Zanne bölgesinde RPG füzesi kullanarak bir buldozeri imha ettiğini açıkladı.

Kassam Tugayları ayrıca, Han Yunus'un doğusunda İsrail ordusuna ait bir özel timin korunmaya çalıştığı bir binaya saldırdığını ve bu binayı bombaladığını belirtti.

Kassam Tugayları, Mağazi bölgesinde ise İsrail ordusuna bağlı askeri bir gruba altı havan bombasıyla saldırdığını açıkladı.

ATEŞKES BELİRSİZLİĞİ

İsrail bayramın ikinci gününde saldırılarını aralıksız sürdürürken Filistin Kurtuluş Örgütü, Hamas'ın da dahil olduğu Gazze'deki tüm grupların 24 saatlik ateşkes için hazır olduğunu duyurdu.

AFP haber ajansına göre, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) 24 saatlik ateşkesi sadece Hamas'ın değil Gazze'de faaliyet gösteren tüm grupların kabul ettiğini belirtti. Ancak Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, "Düşmanımız çocuklarımızı ve halkımızı öldürürmeye devam ettiği sürece tek taraflı ateşkes ilan etmeyeceğiz" dedi.

KERRY İSRAİL'E DESTEĞİ SÜRDÜRÜYOR

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise, Gazze'de herkesin ateşkes istediğini ancak bunun İsrail'in tünelleri ortadan kaldırarak 'kendisini savunma hakkını' engellemeyeceğini söyledi.

Kerry, "İsrail tüneller konusunu halletmelidir. Tüneller İsrail güvenliği için tehdit. İsrail'in kendi güvenliğini koruma hakkı vardır. Ancak şiddet daha çok şiddeti getirecektir ve daha sonra toparlamak zor olacaktır" dedi.

Kerry, "Görevimiz iki tarafı da görüşmeye çağırmak. İsrail ile dostluğumuz onu desteklememizi gerekli kılıyor" ifadelerini kullandı.


EN AZ 56 İSRAİL ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail ordusu direnişin gerçekleştirdiği üç operasyonun sonucunda 14 askerinin daha öldürüldüğünü itiraf etti. Böylece kara saldırılarının başladığı 17 Temmuz'dan bu yana İsrail'in açıkladığı ölen asker sayısı 56 oldu.

Hamas'ın silahlı kolu İzzeddin Kassam Tugayları'na göre bu sayı 110'un üzerinde.


GAZZE'Yİ İŞGAL ETTİ

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), hazırladığı bir grafikle İsrail’in Gazze’nin yarısını Filistinlilerden boşaltma girişimini ortaya koyuyor.

İsrail’in Filistinlilerin terk etmesini istediği bu alan Gazze topraklarının yüzde 44’ü.

İsrail tampon bölge ilan ettiği bu alana bir yandan bombalar ve füzeler yağdırırken, karadan da askerlerini sokuyor.

360 kilometrekarelik alana sahip olan Gazze Şeridi’nin nüfusu 1.8 milyon. Bu sayı Gazze’yi dünyada nüfus yoğunluğu en fazla olan bölgelerden biri yapıyor.

İsrail bombardımanı ve ablukası altına olan Gazze, Mısır’ın da Refah sınır kapısını kapatması nedeniyle tam anlamıyla bir açıkhava hapishanesine dönüşmüş durumda.

 Yorumlar (0)
6
açık
Günün Anketi Tümü
En Çok Sevdiğiniz Renk Hangisi?
Namaz Vakti 05 Mart 2021
İmsak 06:01
Güneş 07:25
Öğle 13:21
İkindi 16:31
Akşam 19:06
Yatsı 20:25
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 27 57
2. Beşiktaş 26 57
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 27 51
5. Hatayspor 27 46
6. Alanyaspor 27 43
7. Gaziantep FK 27 43
8. Karagümrük 27 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 27 35
11. Sivasspor 26 33
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 27 31
14. Kasımpaşa 27 29
15. Kayserispor 26 28
16. Rizespor 27 28
17. Başakşehir 27 26
18. Erzurumspor 27 26
19. Ankaragücü 26 23
20. Denizlispor 26 21
21. Gençlerbirliği 26 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 24 46
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 24 39
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 24 26
13. Boluspor 24 26
14. Menemenspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 24 15
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 27 65
2. M. United 27 51
3. Leicester City 27 50
4. Everton 26 46
5. West Ham 26 45
6. Chelsea 26 44
7. Liverpool 26 43
8. Tottenham 26 42
9. Aston Villa 25 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 27 34
13. Crystal Palace 27 34
14. Southampton 26 30
15. Burnley 27 29
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 27 23
19. West Bromwich 27 17
20. Sheffield United 27 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 25 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Celta de Vigo 25 30
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20