İsrail'de olaylı gün! Pankart indirildi...

Yaralı filistinliyi kameralar önünde infaz eden askerin yargılandığı davada, saldırıyı savunanlar mahkeme önünde polisle çatıştı.

İsrail'de olaylı gün!  Pankart indirildi...

El Halil kentinde güvenlik güçlerine bıçaklı saldırı düzenlerken ağır yaralı ele geçirilen Filistinliyi başından vurarak infaz eden İsrail askeri Elor Azaria, bugün yeniden hakim karşısına çıktı. Mart 2016'da meydana gelen saldırıdan sonra İsrail kamuoyunu ikiye bölen davanın bugünkü duruşması da olaylı geçti.  20 yaşındaki İsralli çavuşu destekleyen fanatikler, askeri mahkeme önünde pankart açtı ve polisle çatıştı. Görevlilerin açılan pankartı indirmesine izin vermemeye çalışan Azaria'nın destekçilerinden bazıları polis tarafından gözaltına alındı.

Reuters haber ajansının mahkeme salonundan geçtiği fotoğraflarda ise, İsrailli asker sevgilisiyle öpüşüyor ve annesiyle sarılıyor. 

Çavuş Azaria ağır yaralı halde yerde yatarken kolunu kaldıran Abdülfettah el Şerif'e yakın mesafeden ateş etmiş, çekilen video görüntüsünün ortaya çıkmasıyla gözaltına alınmıştı.

İsrailli asker, daha önce mahkemede verdiği ifadede kendini savunmak için ateş açtığını söylemişti. Çavuşun El Şerif’i infaz ettiğini savunan savcılığın asker için istediği ceza 20 yıl hapis.

Dava daha önce de İsrail'i ikiye bölmüştü. İsrailli insan hakları örgütleri ve Filistinliler, Azaria’nın hapse atılmasını istiyor. İsrail toplumunun yarısı ise, genç askerin suçsuz olduğunu savunuyor.

İşte İsrail askeri suçlu bulunduğu o fotoğraflar...

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2017, 14:51

YORUM EKLE