İsrail ateşkes ilan edip vurdu!

Gazze'den son dakika haberleri. 7 saatlik ateşkes ilan eden İsrail, ateşkese rağmen Gazze'deki bir evi bombaladı..

İsrail ateşkes ilan edip vurdu!

İsrail bu sabah saat 10.00 ile 17.00 arasında geçerli olmak üzere insani ateşkes ilan etti. İnsani ateşkesin İsrail ordusunun operasyonlarını yoğunlaştırdığı, Güney Gazze'deki Refah kentinde geçerli olmadığı belirtildi.

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ateşkes boyunca operasyonların duracağı ancak saldırı gelmesi halinde karşılık verileceği belirtildi.

ATEŞKES SADECE 15 DAKİKA SÜRDÜ

11.15- İsrail, kendisinin ilan ettiği ateşkesi bitirdi ve saldırıda 15 Filistinli hayatını kaybetti. İlan edilen "tek taraflı ateşkesin üzerinden 15 dakika geçmesinin" ardından İsrail ordusunun Gazze'nin batısındaki eş-Şati Mülteci Kampı'na düzenlediği saldırıda, ilk belirlemelere göre aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda yaralı var.

İsrail'in Şati Kampı'na düzenlediği saldırının ardından ilk fotoğraflar sosyal medyada yer almaya başladı

11.00-  Gazze’nin batısındaki Şati Kampında, Bekri ailesinin evinin İsrail tarafından bombalanması sonucu en az 30 yaralı var.

10.47-İsrail, tek taraflı ateşkes ilanından sonra Gazze Şeridi’nin batısındaki Şati Mülteci kampında bir evi bombaladı.

NETANYAHU'DAN AÇIKLAMA

10.40- Gazze Şeridinde, Gazze kenti, Refah ve Cebaliya’da toplam 8 Filistinli İsrail saldırılarında öldü. Netenyahu hedeflerini gerçekleştirmeye devam edeceklerini söyledi.

10.15- Dışişleri Bakanlığı'nda İsrail'e kınama: İsrail'in Gazze'de bir BM okulunu hedef alan ve en az 10 Filistinli sivilin ölümüne yol açan saldırısını şiddetle kınıyoruz. BM Genel Sekreterinin, saldırının bir suç fiili teşkil ettiğine dair görüşünü tümüyle paylaşıyoruz.

GAZZELİ KOMUTAN ÖLDÜ

09.30- Kudüs Tugayları komutanlarından (Kuzey Gazze Tugayı komutanı) Danyal Mansur’un öldürüldüğünü açıkladı.

09.00- İsrail'in Gazze'deki son okul saldırısı ABD'nin de tepkisini çekti. Konuyla ilgili soruya yanıt veren Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki, "Utanç verici saldırıdan dehşete düştük" dedi.

'İSRAİL'E GÜVENMİYORUZ'

Ateşkese ilişkin Hamas'tan da biz açıklama geldi. Hamas Resmi Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, İsrail'in insani ateşkes kararı almasına ilişkin, "İsrail'in aldığı ateşkes kararı tek taraflı. İşlenen katliamlar konusunda dikkatleri başka yöne çekmeyi hedefliyor. İsrail'e güvenmiyoruz" dedi.

İsrail, geçen cuma günü Gazze'de Birleşmiş Milletler'e ait bir okula bombalı saldırı düzenlenmişti.

SON ATEŞKES 2 SAAT SÜRMÜŞTÜ

Gazze'de taraflar en son, geçen cuma 72 saatlik ateşkes konusunda anlaşmaya varmıştı.

Ancak söz konusu ateşkes, yalnızca 2 saat sürmüş ve İsrail tanklarının ateşi sonucu 50'den fazla Filistinli hayatını kaybetmişti. İsrail çatışmalar sırasında bir askerinin Hamas tarafından kaçırıldığını açıklamış ancak iddia Hamas tarafından yalanlanmıştı.

Öte yandan saldırılarına dün de ara vermeden devam eden İsrail, gelen tepkilere rağmen üçüncü kez BM'ye ait bir okulu vurdu. 10 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya, ABD ve BM'den de tepki geldi. İsrail, 7 Temmuz'da hava ve denizden saldırmaya başladığı Gazze'yi, 17 Temmuz'dan itibaren de karadan vurmaya başlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2017, 12:03

YORUM EKLE