İsrail askerleri bakanı öldürdü!

İsrail, Batı Şeria'daki protestolarda Filistinli bir bakanı öldürdürğü iddia edildi.

İsrail askerleri bakanı öldürdü!

 Batı Şeria’da Filistinli aktivistlerin zeytin ağacı diktiği bölgede İsrail askerlerinin darp ettiği Filistinli Bakan Ziyad Ebu Ayn hayatını kaybetti. 

Filistin yönetimi İsrail ile güvenlik koordinasyonunu durdurdu.

Olaya tanık olan Reuters fotomuhabirinin verdiği bilgilere göre, 55 yaşındaki Ebu Ayn İsrail ordusunun saldırması üzerine çıkan olaylarda darp edildi.

Ebu Ayn, İsrail askerleri tarafından kullanılan göz yaşartıcı gaz kapsülüyle göğsünden vuruldu. Olay İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da Filistinli aktivistlerin zeytin ağacı diktiği sırada İsrail ordusunun saldırısı üzerine gerçekleşti.
Olay üzerine hastaneye kaldırılan Ebu Ayn yolda yaşamını yitirdi.

filistinli-bakan-ziyad-ebu-ayn-olduruldu.jpg   Ebu Ayn, İsrail askerleri tarafından darp edildi ve göğsünden gaz kapsülüyle vuruldu.

GÜVENLİK KOORDİNASYONU DURDURULDU

Filistin yönetimi, Ebu Ayn’ın öldürülmesi sonrasında İsrail ile sürdürülen 'güvenlik koordinasyonunun' durdurulduğunu açıkladı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 'barbarca' sözüyle nitelediği saldırıyı kınadı. Abbas Ebu Ayn'ın öldürülmesi üzerine üç günlük yas ilan etti. Filistin Başbakanı Rami Hamdallah, Ziyad Ebu Ayn’ın ölümünün aydınlatılması için acilen uluslararası bir komisyon kurulmasını talep etti.

Fetih hareketinin mensubu olan ve daha önce Esirler Bakanlığı Yardımcılığı da yapan Ebu Ayn, Filistin birlik hükümetinde Yerleşimler ve Ayrımcı Duvara Karşı Faaliyetler Bakanı olarak görev yapıyordu.
Ömrünün 13 yılını İsrail ve Amerikan hapishanelerinde geçiren Ebu Ayn, 1982'de İsrail'de müebbet hapse mahkum edildi, 1985 yılındaki tutuklu ve esir takasında özgürlüğüne kavuştu.
İsrail ordusu Batı Şeria’da yerleşimlere ve İsrail’in insan hakları ihlallerini protesto eden Filistinlilere sık sık sert müdahalelerde bulunuyor.
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2014, 14:35

YORUM EKLE