IŞİD, Yezidi ilçesi Şengal'i ele geçirdi

Musul'dan Suriye sınırına koridor açmak için peşmerge kuvvetlerine saldıran IŞİD militanları ile Suriye sınırında çatışmalar sürerken IŞİD, Telahfer'den yüzlerce Türkmen ailenin sığındığı Yezidi ilçesi Sincar'ı ele geçirdi. İlçeden binlerce insan Sincar dağına kaçıyor.

IŞİD, Yezidi ilçesi Şengal'i ele geçirdi
Çatışmaların yoğunlaştığı Zummar kasabasnın da IŞİD'in eline geçtiği ileri sürüldü. Musul'dan Suriye sınırına doğru hareket halinde olan binlerce IŞİD militanı ile peşmergeler arasında yer yer şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Peşmerge kuvvetleri, IŞİD'in bir çok noktadan saldırısına daha fazla dayanamayarak geri çekildi. bugün saat 10.00 sıralarında IŞİD kuvvetleri Şengal'e girdi. IŞİD kuvvetlernin ilçeye girmesi öncesinde aralarında ilçeye sığınan yüzlerce Türkmen ailesi ve Ezidi Kürtler Şengal dağına kaçmaya başladı. Aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da olduğu aileler dağa çıkarak IŞİD'dan kurtulmaya çalışıyor. Şengal ve Zummar ve KESK kasabalarına bağlı bir çok köy de IŞİD'in eline geçti. Zummar kasabasının da bugün Sabah saatlerinden itibaren IŞİD güçlerinin kontrolüne geçtiği bildirildi.


Peşmergenin savunma amaçlı geri hatta çekilmesi nedeniyle, Suriye'nin Rojava bölgesinden yüzlerce YPG'li yardım amacıyla Kürdistan bölgesine geçti. YPG birliklerinin Şengal kasabasına doğru hareket halinde olduğu ileri sürüldü. Musul'dan Suriye'ye açılan Rabi ilçesindeki sınır kapısı ise YPG'nin kontrolüne geçti. Rabia'nın karşısında yer alan Suriye'nin Tilkoçer(Yarubiye) sınır kapısı ile birleştiği ve YPG'nin yanısıra KYB peşmergelerinin de sınır kapılarını korumak için bölgeye askeri yığınak yaptığı öğrenildi. Şengal ilçesini alarak Suriye sınırına ilerleyen ve sınır kapılarını almayı hedefleyen IŞİD saldırısına karşı koymak için KDP, KYB peşmergeleri ile YPGĞ'nin güçlü bir savunma hattı oluşturmaya çalıştığı bildirildi.

Bu arada IŞİD'e karşı kapsamlı bir saldırı yapmak amacıyla Kürt yönetiminin beklediği ağır silahların da uçakla Erbil havaalanna geldiği bildirildi. Rudaw gazetesine konuşan Peşmerge Bakanlığı sorumlusu Helgurt Hikmet, "Ağır silahlar havaalanına ulaştı. Çok ağır silahlar var. Bunları IŞİD'e karşı kullanacağız" dedi.
Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2014, 14:07

YORUM EKLE