Hindistan'da kaplan korkuttu!

Hindistan’da 6 haftadan beri yakalanamayan dişi kaplan 10. kurbanını öldürdü

Hindistan'da kaplan korkuttu!

Hindistan’ın kuzeydoğusundaki köy sakinlerine altı haftadan beri kabus hayatı yaşatan dişi kaplanın öldürdüğü kurbanlarının sayısı 10’a yükseldi.


Kendi yaşam alanının dışına çıkarak peşindeki tüm avcıları atlatmayı başaran kaplanın son kurbanı, köyünün yakınında yakacak odun arayan 50 yaşındaki bir köylü oldu.
Jim Corbett Ulusal Parkı Müdür Yardımcısı Saket Badola, son kurbanın Uttarkhand ile Uttar Pradeş eyaletleri sınırındaki Kalgarh köyü yakınında öldüğünü söyledi. Öldürdüğü kurbanının ayağından ve karnından parçalar koparan kaplan, ellerindeki metal çubuklar ve kürekleri sallayan köylülerce korkutularak kaçırıldı.
Uttar Pradeş’te bulunan ulusal parktaki doğal yaşamı koruma alanında başkorucu olarak çalışan Rupek De, kaplanın park alanının ötesindeki ormanlarda başıboş dolaştığının sanıldığını belirtti. Hayvanı avlamak için kiralanan avcıların sık ormanlık arazi nedeniyle kaplanın izini sürmekte  zorluk çektiğini anlatan De, "Hayvan doğal avlarını bulamadığı için insanlara saldırmaya başladı.  Kaplan yeterince dinlenemediği için yorgun düşmüş olmalı" dedi.
De, yaygın kaçak avcılık ve hızla artan Hint nüfusuna konut alanları açma çalışmaları gibi nedenlerle doğal yaşam alanları süratle azalan vahşi kaplanların, Hindistan’da nesli tükenme tehdidi altındaki türler arasında kabul edildiğine işaret etti.
Ülkede kaplanlar için oluşturulan onlarca  koruma alanına karşın doğal yaşam alanlarının şimdikinin iki katı olduğu 1990'larda sayıları 5000 ila 7000 bulunan kaplanlardan bugün sadece 3200 tane kaldığı sanılıyor.
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2014, 09:35

YORUM EKLE