Hava kirliliği okulları tatil ettiriyor

İran'ın başkenti Tahran'da hava kirliliği sebebiyle ilkokullar bir gün daha tatil edildi.

Hava kirliliği okulları tatil ettiriyor

Tahran Çevre Gözetim ve Denetim Kurumunun internet sitesinden yapılan  açıklamaya göre, başkentin havasının sağlık koşullarına uygun olmaması sebebiyle  iki gündür eğitime ara verilen ilkokullar yarın da tatil edildi.

Kurumun Genel Müdürü Nasır Mehrdadi, söz konusu açıklamada, Tahran  genelinde hava kirliliği değerinin 145 mikrogram/metrekübün üzerinde tespit  edildiğini aktardı.

En kirli hava kentin güneyinde

Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Rastgari de kentin güneyindeki 20'nci  bölgenin, 198 mikrogram/metreküple son 24 saatte ölçülen en kirli havaya sahip  olduğunu belirtti.

Hava kirliliğinin 13 gündür sınırın üzerinde seyrettiğini belirten  Rastgari, bu durumun cuma gününe kadar sürmesini beklediklerini kaydetti.

Açıklamada Tahran halkının mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmaması  gerektiği ifade edildi.

Kentin hava sirkülasyonuna uygun olmayan fiziki yapısı ve nüfus  yoğunluğunun yanı sıra düşük model araçlar ve milyonlarca motosikletin çıkardığı  egzoz gazları, Tahran'da hava kirliliğini arttıran etkenler arasında sayılıyor.  Tahran'ın dünya genelindeki hava kirliliği sıralamasında ilk 5 kent arasında yer  aldığı belirtiliyor.

Hava kalitesi endeksinde bir metreküp hava içindeki partikül maddeye  (PM10) göre belirlenen değerler şöyle sıralanıyor:

0-50 arası "temiz hava" (yeşil), 51-100 "orta" (sarı), 101-150  "hassas" (turuncu), 151-200 "sağlıksız" (kırmızı), 201-300 "kötü" (mor), 301-500  "tehlikeli" (kahverengi).


YORUM EKLE