Halep'te gerginlik sürüyor

Özgür Suriye Ordusu ve PYD arasındaki gerginlik Halep'te iki grup arasında çıkan çatışmalarla devam etti.

Halep'te gerginlik sürüyor

HALEP

Halep'in Eşrefiye ve Şeyh Maksud mahallelerinde gösteri düzenleyen Demokratik Birlik Partisi (PYD) milisleri ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri arasında çıkan çatışmalarda 19 ÖSO ve 40 PYD mensubunun hayatını kaybettiği iddia edildi.

ÖSO'dan yapılan açıklamada, Esed güçlerinin Eşrefiye'den çekilmesinin ardından bölgeye giren ÖSO güçlerinin PYD milislerinin direnişiyle karşılaştığı belirtildi. Açıklamada ''ÖSO Arab'ı, Türkmen'i ve Kürd'üyle tüm halkın Esed rejimine karşı direnişidir. ÖSO'nun Esed rejiminden kurtardığı bölgelerde başka bir gücün otorite kurmaya çalışması Esed rejimini güçlendirir, muhalefeti zayıflatır. PYD Suriye Kürtlerini temsil etmemektedir'' ifadeleri kullanıldı.  

PYD olaylardan diğer Kürt grupları sorumlu tutuyor

PYD'den yapılan açıklamada Halep'te ÖSO ile yaşanan çatışmalardan Suriye Ulusal Kürt Konseyi (SUKK) sorumlu tutuldu. PYD açıklamasında, ÖSO ile çıkan çatışmada 40 PYD mensubunun hayatını kaybettiği ve 19 ÖSO mensubunun öldürüldüğü ileri sürüldü. Açıklamada SUKK, ÖSO ile PYD'nin arasını açmakla itham edildi. 

SUKK'dan yapılan açıklamada ise ''PYD'nin ÖSO ile çatışmasının sadece Esed rejiminin çıkarlarına hizmet ettiği'' vurgulandı.

Çatışmalar Filistinli gruplara sıçradı

Esed yönetimine bağlı ordu ve Şebbiha güçlerinin sabahın erken saatlerinde Şam'daki Yermuk Filistin Mülteci Kampında ortak operasyon başlattığı bildirildi.

Yerel Koordinasyon Komiteleri (LCC), Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)'na bağlı Filistinli milisler ile Esed yanlısı Filistin Kurtuluş Ordusu (FKO) arasında Yermuk Mahallesi Salasin Caddesinde ve Kadem Mahallesinde çatışmalar çıktığını duyurdu. Çatışmalarda FKO milislerinden çok sayıda kişinin yaralandığı belirtildi. Çatışmalar sonrası FKO'ya takviye destek için mülteci kampına gelen Esed güçlerinin Hamas'ın kontrolündeki bölgelerde operasyon yaptığı kaydedildi.

Krizi çözme girişimi

Bu arada, Suriye'nin Halep kentinde PYD ile ÖSO arasında devam eden krizi çözmek için Kürt ve Araplardan oluşan üst düzey arabulucu grubun harekete geçtiği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2012, 08:49

YORUM EKLE