Gazze'den son dakika haberleri...

İsrail'in vurduğu Gazze'de ölü sayısı her geçen dakika artıyor..

Gazze'den son dakika haberleri...

GAZZE'de ölü sayısı her geçen saat artıyor. Geçtiğimiz perşembe günü İsrail'in kara operasyonu başlattığı Gazze'de ölü sayısı 500'ü geçti. Dün 65 Filistinli'nin hayatını kaybettiği 'kanlı Pazar'ın ardından bugün de Han Yunus'taki bir binadan 20 cansız beden çıkarıldı.

Gazze Şeridi'nde görevini fiili olarak sürdüren eski Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el Kudra, "İsrail'in aralıksız olarak devam eden saldırılarında ölü sayısı 508'e çıktı" dedi. El Kudra, yaralı sayısının ise 3 bin 150'yi aştığını belirtti.

BU HABER SÜREKLİ GÜNCELLENİYOR

11.30- İsrail'in bugünkü bombardımanında 39 Filistinli hayatını kaybetti.

11.14- Gazze'nin doğusundaki Şecaiyye ve Tuffah şu an ağır bombardıman altında.

AVUSTURALYALI TELEVİZYONCUDAN KORKUNÇ TWEET

11.00- Avustralya televizyonu 'Channel Nine'ın Gazze'deki muhabiri Peter Stefanovic: Gazze'nin bazı bölgeleri ağır bombardıman altında. Birkaç saniyede bir büyük patlamalar duyuyorum.

İSRAİL FOSFOR BOMBASI KULLANIYOR

Vefa Hastanesi Müdürü Basman Elashi'nin verdiği bilgiye göre, İsrail'in fosfor bombası kullanmaya başladı.

İsrail ordusu pazar günü sivil katliamı yaptığı Tuffah, Şecaiyye ve Zeytun semtlerini fosfor bombalarıyla vuruluyor.

Vefa Hastanesi Müdürü Basman Elashi, "İsrail yeni bazı kimyasal maddeler kullanıyor. Elimizdeki ilaçlarla bunlara müdahale edemiyoruz. Doktorlarımız bunları tedavi edemiyor. İsrail fosfor bombası kullanıyor, bu doğru" dedi.

Gazze'de bir morg görevlisi doktor cenazelerin başında gözyaşları içinde görüntünlendi.

Al Jazeera Muhabiri Vael Duhduh'un bölgeden aktardığı son bilgiler ise şöyle:

"Şecaiyye semtinin kuzeydoğusu yoğun bombardıman altında. Şaif Bölgesi fosfor bombalarıyla vuruluyor. Gazze sağlık ekipleri bölgeye girişin imkansız olduğunu söylüyor.

Hareket eden hayvanlar dahi hedef seçiliyor. Korkunç bir bombardıman var. Hiçbir hedef gözetmeksizin sivillerin yaşadığı evler hedef seçiliyor. Tanklardan da ateş açılıyor."

İsrail 2009 ve 2012'deki Gazze saldırılarında da yine fosfor bombası kullanmıştı.

8 AYLIK BEBEK ÖLDÜRÜLDÜ

Beyt Hanun bölgesi de ateş altında. Ölen 39 kişiden en az 7'si çocuk. Bunlardan biri de 8 aylık bir bebek. Ambulanslar hâlâ Gazze’nin kuzeyinde bombalanan bölgelere ulaşmaya çalışıyor.

İsrail hareket halindeki araçları hedef aldığı için bombardıman sonrası çıkan yangınlar da söndürülemiyor.

EVLERİNDEN ÇIKAMIYORLAR    

Gazze’den fırlatılan bir füze ise İsrail’in Sedirut bölgesindeki bir eve isabet etti.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Gazze kentinin doğusunda İsrail askerlerini taşıyan bir cipi RPG-29 tipi roketle vurduk" açıklaması yaptı.

İsrail askerleri, Gazze halkına kenar semtleri terk ederek iç bölgelere gitmeleri için çağrı yapıyor. Gazzeliler ise bombardıman sürdüğü için evlerinden dışarı çıkamıyor.


SAĞLIK EKİPLERİ REFAH'TA BEKLİYOR

Mısır hükümeti Avrupa’dan gelen ve Refah Sınır Kapısı'ndan Gazze’ye girmek isteyen sağlık gruplarının başvurularını ikinci kez reddetti. Sağlıkçılar Refah Sınır Kapısı'nda beklemeye devam ediyor.

İsrail saldırılarını protesto etmek isteyen grupların bugün Kudüs ve Batı Şeria’da toplanması bekleniyor. İsrail polisi, Mescid-i Aksa ve çevresinde güvenlik önlemlerini artırdı. Her iki bölgede "Üçüncü İntifada" için çağrı yapılıyor.

8 Temmuz'dan bu yana devam eden saldırılarda 509 kişi öldü, 3 bin 150 kişi yaralandı.

İsrail ordusu, bu süre boyunca 2 bin 800 hedefi vurduklarını açıkladı.

FOSFOR BOMBASI NEDİR?
Fosfor dumanının teneffüs edilmesi ciğerlerde ani yaralar oluşmasına ve teneffüs eden kişinin havasızlıktan boğulmasına yol açıyor
Beyaz fosforlu silahların kimyasal silah sayılıp sayılamayacağı tartışmalı. Kimyasal Silahlar Konvansiyonu (CWC) çerçevesinde yasaklanmasıyla ilgili herhangi bir karar alınmadı.

1980 Cenevre Sözleşmesi beyaz fosfor bombalarının sivil alanlarda bir savaş silahı olarak kullanılmasını yasaklıyor, ancak bombaların askeri hareketleri dumanla perdelemek için kullanılmasına dair bir yasak yok.

ABD bu konvansiyona taraf olmakla birlikte, yangın silahlarını içeren III. protokolü imzalamadı.

HABER İÇİN TIKLA
Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2014, 12:11

YORUM EKLE