Eski devlet başkanı hayatını kaybetti...

Küba devriminin lideri ve eski Devlet Başkanı Fidel Castro, 90 yaşında öldü. Küba Devlet Başkanı Raul Castro, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada abisi Fidel Castro'nun yaşamını yitirdiğini açıkladı. 

Eski devlet başkanı hayatını kaybetti...

Devlet televizyonu tarafından yapılan açıklamada 'ABD kapılarına komünist bir devlet kuran ve 50 yıl boyunca ABD'nin kendisini ve devrimi yok etme çabalarını bertaraf eden, Küba devriminin lideri Fidel Castro 90 yaşında hayatını kaybetti' denildi.

Castro, nisan ayında yaptığı konuşmada yakında öleceğini söylemişti

"FİDEL CASTRO, NİSAN AYINDA YAPTIĞI AÇIKLAMADA YAKINDA ÖLECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİ"

Castro, "Yakında 90 yaşında olacağım. Yakında ben de diğer önderler gibi gideceğim. Elbette hepimizin zamanı gelecek. Ancak Kübalı komünistlerin idealleri, inançları bu dünya için, insanlık için fayda sağlamaya devam edecek. Bu idealler için savaşmaya devam etmeliyiz" diye konuşmuştu.

"CASTRO'NUN ÖLÜMÜ, KARDEŞİ RAUL CASTRO TARAFINDAN DEVLET TELEVİZYONUNDA DUYRULDU"

Raul Castro  televizyondan yaptığı açıklamada 'Küba Devrimi'nin başkomutanı bu akşam (Cuma) saat 22.29'da vefat etti' dedi.

Duygulu konuşmasının sonunda Küba Devrimi’nin sloganı olan “Her zaman zafere doğru” diyen Raul Castro, Fidel Castro’nun naaşının kendi isteği üzerine yakılacağını bildirdi.

"ABD'DE 10 BAŞKAN DEĞİŞİKLİĞİ GÖRDÜ, SAYISIZ SUİKASTTEN KURTULDU"

Küba'yı yeniden halka veren lider olarak tanınan Castro, 1959 - 2008 yılları arasında ülke yönetiminde bulunmuştu.

Fidel Castro 1976 yılından itibaren sürdürdüğü devlet başkanlığı görevini ise 2008 yılında kardeşi Raul Castro'ya devretmişti.

Castro, başkanlığı süresince sayısız suikast girişiminden sağ kurtulmayı başarmıştı. Dünyada bir kuşağa ilham veren isimlerden birisi olan Fidel Castro, uzun süredir yaşlılığa bağlı hastalıklarla mücadele ediyordu.

FİDEL CASTRO'NUN 90 YILLIK YAŞAMINA BİR BAKIŞ

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2016, 18:50

YORUM EKLE