Eserleri Türkiye restore edecek

Türkiye, Cibuti'deki Osmanlı mirası ile tarihi ve kültürel yapıları yeniden inşaa edecek.

Eserleri Türkiye restore edecek
ANKARA - Hasan Öymez

Hükümet'in ''Afrika Açılımı'' stratejisi çerçevesinde Afrika kıtasındaki ülkelerde yakın ilişkiler kurma projesi devam ediyor. Son 3 yılda Türkiye'nin Afrika'daki büyükelçilik sayısı 12'den 31'e yükseldi. Son olarak 12 Aralık 2012'de yapılan atamayla Türkiye, Cibuti'de de büyükelçilik açıyor.

Türkiye'nin çiçeği burnunda Cibuti Büyükelçisi Dr. Hasan Yavuz, Türkiye'nin Afrika açılımının, ''Büyük acılar yaşayan bu coğrafya bundan böyle sömürgecilik, açlık, yoksulluk değil; kalkınma, paylaşma ve kültürel zenginlik kıtası olacaktır'' anlayışı üzerine inşa edildiğine dikkat çekti.
Büyükelçi Yavuz, ''Osmanlı hinterlandı içinde yer alan Cibuti'deki Osmanlı mirasını, tarihi-kültürel yapıları yeniden inşa edeceğiz. Cibuti'nin Osmanlı döneminden kalma kanalizasyon sistemini restore edeceğiz'' dedi.

Cibuti Büyükelçisi Dr. Hasan Yavuz, şunları söyledi : 
''Cibuti yetkilileri yer altı ve yer üstü kaynakları konusunda Türkiye ile her türlü karşılıklı işbirliğine hazır. Doğu Afrika'nın en önemli deniz ticaret kapısı olan Cibuti, 2 liman sayısını 5'e çıkarmak ve serbest bölge oluşturmak için Türkiye ile çalışmak istiyor. Yol, konut, demiryolu, okul, kamu binaları ve camii inşaatı konusunda Cibuti'nin teknik ve lojistik ihtiyacı var. Burada da Türkiye'ye öncelik veriyorlar.''
Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2013, 18:55

YORUM EKLE