Esed'in ordusu 9 yaşındaki Malik'i vurdu

Suriye'de, Esed güçleriyle muhalifler arasında çıkan çatışmada tanktan ateşlenen merminin isabet ettiği Malik Sellum sol bacağını kaybetti.

Esed'in ordusu 9 yaşındaki Malik'i vurdu
HATAY

Suriye'de, Esed güçleriyle muhalifler arasında çıkan çatışma sırasında bakkala giderken tanktan ateşlenen merminin isabet etmesi sonucu sol bacağını kaybeden 9 yaşındaki Malik Sellum, protez bacak istiyor.

Anne ve babasıyla yaşadığı Suriye'nin Hama kentine bağlı Rif kasabasında bakkala giderken, Esed güçleriyle muhalifler arasında çıkan çatışmada Suriye ordusuna ait tanktan ateşlenen merminin isabet etmesi sonucu yaralanan ve sol bacağı ülkesindeki hastanede kesilen Malik Sellum, yaklaşık 15 gün önce akrabalarının yardımıyla Türkiye'ye getirildi.

Antakya Devlet Hastanesi'ndeki tedavinin ardından taburcu edilerek Reyhanlı'daki sağlık merkezine getirilen Sellum, bacağını kaybedişini gözyaşları içeresinde anlattı.

Ülkesinde bakkala giderken Esed güçleri ile muhalifler arasında çıkan çatışmanın ortasında kaldığını belirten Sellum, şunları anlattı:

''Bakkaldan dönerken çatışmanın ortasında kalınca o anda ne yapacağımı bilemedim. Her taraftan mermi geliyordu. Kendimi korumak için duvar dibine saklandım. Çatışma sesleri kesilince hemen eve koşmak istedim. Ancak yakınıma düşen bir top mermisinin parçalarının isabet etmesi sonucu yere yığılmışım. Ondan sonrasını hatırlamıyorum. Etraftakiler ve yakınlarımın olay yerine gelerek beni kaldırdıklarını hayal meyal hatırlıyorum. Bacağımda bir ağrı hissettim. O anda baktığımda bacağımı sadece bir et parçasının tuttuğu gördüm. Yakınlarım hemen hastaneye götürmüşler. Suriye'deki bir hastanede 15 gün kaldım ve burada müdahale yapılarak bacağım kesildi. 15 gün önce de amcam ve ağabeyimle Türkiye'ye geldim. Annem ise hamile olduğu için babamla orada kaldı.''

Protez bacak için yardım bekliyor

Sellum, ancak tabureye tutunarak yürüyebildiğini, ancak bunu yaparken çok zorlandığını söyledi.

Reyhanlı'daki bakım merkezinde kendisine iyi bakıldığını ifade eden Sellum, ''Şu an biraz ağrılarım var, ama ilaçlarla acıya katlanıyorum. Ancak en büyük acım ve üzüntüm bacağımı kaybetmiş olmak. Artık top oynayamayacağım, diğer arkadaşlarım gibi koşamayacağım. Tek isteğim protez bacak takılması. Bunun için yardım bekliyorum'' dedi.

YORUM EKLE