Dünyanın en zengin dilencisi...

Adı Abdul Sattar Edhi ve o bir dilenci. Fakat onu diğer dilencilerden ayıran bir özelliği var. Edhi, bugün 25 özel hastaneye 1800 ambulansa ve 335 adet yardım merkezine sahip.

Dünyanın en zengin dilencisi...

 Parasızlıktan ölen annesini ve yaşadığı çaresizliği hiç unutmayan Edhi, kimse bu sıkıntıları yaşamasın diyerek kapı kapı gezip topladığı paralarla yoksullara hastaneler kurdu.

Bugün 85 yaşında olan Edhi, hala sokaklarda dilenmeye devam ediyor.

Dilenmeye başladığı ilk günden beri kazandığı paraları kuruşu kuruşuna biriktiren Edhi, 1951 yılında ufak bir dispanser açmış.Toptancılardan aldığı ilaçları piyasa fiyatının altında ihtiyaç sahiplerine satan ve yoksulların dispanserde ücretsiz sağlık hizmeti almasını sağlayan Edhi, toplumun güvenini kazandıkça, hayırseverler ona daha yüklü bağışlarda bulunmaya başlamış.

Edhi'nin yaptıkları kısa zaman içinde kulaktan kulağa yayılınca onu sokakta dilenirken görenler, amacını bildikleri için sadakaların miktarını arttırmaya başlıyor, bağış yapmak isteyen hayırseverler, onun dilendiği sokağı daha sık ziyaret etmeye başlamışlar.

6 Aralık 2010 yılında çekilen bu fotoğraf Edhi'nin Karaçi'deki yetim yurdundan.

Pakistan'da evlilik dışı dünyaya gelen çocuklara karşı katı bir tutum içinde bulunan insanlar bu çocukları ya öldürüyor yada terk ediyor. Edhi, yaşanan bu korkunç olayları sonlandırmak için açtığı yetimhanelerle çocuklara yardım etmeye çalışmış.

Edhi, neden “İyilik meleği” olarak adlandırıldığını şöyle anlatıyor, “Yoksul bir adam olduğum doğru, ancak paraya benden çok daha fazla ihtiyacı olan insanlar var. Bu nedenle kazandığım paraları onlara vermekte bir an olsun tereddüt etmedim.'' dedi.Müslüman olan Edhi, yardım merkezlerinde bütün din ve inançtan insanlara hizmet ediyor.

Din, kast ve inanç ne olursa olsun temel insan haklarının korunmasından yana olduğunu vurgulayan Edhi "Dünyadaki bütün dinlerin temeli insandır." diyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2013, 19:43

YORUM EKLE
YORUMLAR
nazlı
nazlı - 6 yıl Önce

böyle insanlar hala var, sadece görmek gerekiyor. helal olsun amcaya,

ahmet refik
ahmet refik - 6 yıl Önce

o kocaman gönlünden daha büyük zenginlik yok be amca bey...zaten ne kadar paramız olursa olsun öbür tarafta bizi kurtaracak tek şey iyiliklerimiz değil midir?