Çin'den Suriye için 4 öneri

Çin Dışişleri Bakanı Yang Cieçı, Suriye meselesinin siyasi yollarla çözümü için Pekin yönetiminin dört maddelik öneri paketini açıkladı.

Çin'den Suriye için 4 öneri

 PEKİN

Bakan Cieçı'nın önerileri, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahtar el-İbrahimi ile görüşmesinde açıkladığı belirtildi.

Çin'in Suriye'deki krize çözüm olarak sunduğu önerilerin ilkinde Suriye'de ilgili tarafların ateşkesi sağlaması gerektiği belirtilerek, ''Bölgesel ölçekli ateşkesin tüm Suriye'yi kapsayacak hale getirilerek sıcak temasların kesilmesi ve son olarak tüm şiddet eylemlerinin son bulması'' gerektiği bildirildi.

Diğer öneride ise ilgili tarafların derhal temsilciler seçerek karşılıklı müzakere ortamının oluşturulması gerektiği ve siyasi geçiş sürecine ilişkin takvimin netleştirilerek, bu süreçte mevcut Şam yönetiminin idari birimlerin geçerliliğinin garanti altına alınması gerektiği dile getirildi.

Üçüncü öneride uluslararası kamuoyunun daha sorumlu bir tavır takınması gerektiği belirtilirken, son öneride, ilgili tarafların Suriye'de insani krizin çözülmesi yolunda gerekli adımları atması; uluslararası kamuoyunun bölgede süregelen insani krizin çözülmesi yolunda daha fazla çaba göstermesi gerektiği bildirildi.
Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2012, 23:04

YORUM EKLE