Cami'ye büyük hakaret!

Almanya'da inşaat halindeki Süleymaniye Camii'nin duvarlarına İslam karşıtı yazılar yazıldı, Nazizm sembolü olan gamalı haç çizildi.

Cami'ye büyük hakaret!

Almanya'nın Dormagen kentinde yer alan Süleymaniye Camii'ne çok büyük bir saygısızlık yapıldı; caminin kaba inşaatının üzerine gamalı haç çizildi ve ırkçı ifadeler yazıldı.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) ait inşaat halindeki Süleymaniye Camisi'ne saat 04.00 sıralarında düzenlenen saldırının ardından geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

SALDIRIYA TEPKİ OLARAK DAYANIŞMA EYLEMİ

Güvenlik kamerası kayıtlarının polis tarafından incelendiği olayın faiilerin bulunmasına yardımcı olacak kişilere bin 500 avro ödül verileceği açıklandı. Olaya tepki amacıyla caminin bulunduğu alanda dayanışma eylemi gerçekleştirildi.

Süleymaniye Camii Derneği Başkanı Dursun Pekdemir; yaptığı açıklamada, aşırı sağcı kişi ya da kişilerin 2012'de temeli atılan inşaat halindeki caminin duvarlarına aşırı sağ eğilimli yazılar yazdığını söyledi.

"YAŞASIN HİTLER" YAZDILAR!

Pekdemir, saldırganların duvarlara ''yaşasın Hitler, yaşasın NSU'', ''Almanya'da İslam batsın'' ve Nazilerin sembolü çok sayıda gamalı haç çizdiğini belirterek, bu saldırının kendilerini üzdüğünü dile getirdi.

DORMAGEN BELEDİYE BAŞKANI LİERENFELD SALDIRIYI KINADI

Saldırı sonrası cami derneğine ziyarette bulunan Dormagen Belediye Başkanı Erik Lierenfeld de, "Bu yazıları şiddetle kınıyorum. Bazı kafası karışmış olanlar bu tarz faaliyetlerle şehrimizde sürdürdüğümüz güzel beraberliği tehlikeye atmak istiyorlar. Bunu kabul etmiyoruz" ifadesini kullandı. 

DİTİB Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, son günlerde Almanya’nın çeşitli şehirlerinde saldırıya uğrayan camilerin gün geçtikçe artmasının kaygı ve üzüntü verdiği belirtilerek, şunlar kaydedildi: 

''Dormagen DİTİB Süleymaniye Camisi'ne yönelik saldırıda herhangi bir can kaybı yaşanmaması ise tek tesellimizdir. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği olarak, tekrar ifade ediyoruz ki mabetlere yönelik saldırı ve şiddet eylemlerini, toplumsal kargaşanın her türlüsünü kararlılık, nefret ve şiddetle kınıyoruz. Bu saldırıdan sonra mabetlere yönelik saldırıların önlenmesi için Alman yetkililerin daha hassas davranacağını ümit ediyor, söz konusu saldırı olayının faili veya faillerinin kısa zaman içinde yakalanmasının, böylesine menfur saldırıların bir daha yaşanmaması için örnek teşkil edeceğini ümit ediyoruz.''

KENTTE 4 BİN 500'E YAKIN TÜRK YAŞIYOR

Köln ve Düsseldorf şehirleri arasında bulunan, 4 bin 500’e yakın Türk’ün yaşadığı Dormagen kentindeki 11 bin 500 metrekarelik alanda kurulacak Süleymaniye Camisi'nin 450 metrekaresinin ibadethane, 550 metrekaresinin konferans salonu ve 200 metrekaresinin sosyal faaliyetler için kullanılması planlanıyor. Proje maliyetinin 3,5 milyon avroyu bulması bekleniyor.
Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2014, 13:51

YORUM EKLE