'Bu televizyon için artık çalışmam'

Rusya'nın İngilizce yayın yapan devlet televizyonu "Russia Today"de çalışan Amerikan spiker Liz Wahl, Putin'in Ukrayna politikasını kameraların önünde eleştirerek istifa etti.

'Bu televizyon için artık çalışmam'

Kremlin'e yakın "Russia Today"de görev yapan Amerikan spiker Liz Wahl, "Putin'in izlediği siyaseti sevimli göstermek için uğraşan ve Rus hükümeti tarafından finanse edilen bir televizyon için daha fazla çalışamam" dedi.

Kameraların önünde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kırım krizindeki tutumunu sert bir dille eleştiren Liz Wahl, "Bir Amerikalı olduğum için gurur duyuyorum ve göreviminizin gerçekleri duyurmak olduğuna inanıyorum" şeklinde konuştu.

Rus televizyonunda bu şartlarda çalışmanın "ahlaki" ve "etik" sorunlar taşıdığını iddia eden Liz Wahl, "Dedelerim Macaristan'ın Sovyetler Birliği işgalinde kaçmak zorunda kaldılar ve Amerika'ya geldiler. Tesadüfe bakın ki, onlar da Sovyet ordusundan kaçmak zorunda kaldılar" dedi.

"Russia Today"ın Washington'daki bürosunda görev yapan Liz Wahl, Rus televizyonu için hazırladığı programın İngilizce, Arapça ve İspanyolca yayınlandığını belirtti.

ABBY MARTİN DE İSYAN ETMİŞTİ 


"Russia Today"in Washington bürosunda çalışan Amerikan spiker Abby Martin de, kameraların önünde yaptığı açıklamada "Putin'in Kırım işgalini" onaylamadığını bir Rus televizyonunda çalışmasının, bu fikirleri dile getirmesini engellemediğini belirtmişti.

Rus hükümeti tarafından finanse edilen "Russia Today"in dünya çapında 22 bürosu bulunuyor. "Russia Today"in Washington, New York, Londra ve Berlin'de de temsilcilikleri bulunuyor.
Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2014, 13:43

YORUM EKLE