Askeri müdahale son seçenek olmalı

ABD Savunma Bakanı Hagel, ülkesinin Suriye'ye doğrudan bir askeri müdahalede bulunmasının ABD'yi ciddi, uzun ve belirsiz bir askeri taahhüt altına sokabileceğini söyledi.

Askeri müdahale son seçenek olmalı
WASHINGTON 

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi'nde ''Suriye'deki durum'' ile ilgili konuştu. 

ABD yönetiminin Suriye konusundaki politikasını anlatan Hagel, bunları, ''müttefik ve partnerlerin yanı sıra Suriyeli muhaliflerle çalışmak, bölge ve Suriye genelinde insani yardım sağlamak, şiddeti sona erdirmek, Suriye'nin aşırılıklar için güvenli bölgeler olmasını engelleyecek, Suriye halkının haklarına saygı duyacak ve istikrarı inşa edebilecek Esed sonrası yönetime doğru siyasi dönüşümü sağlamak ve Suriye'nin kimyasal ve biyolojik silahlarını güven altına alabilmek için tüm gerekli adımları atmak'' diye sıraladı.

Hagel, müzakere edilmiş siyasi çözümü sağlamak için de ABD yönetiminin uluslararası toplumu harekete geçirmeye, Esed rejimini daha da izole etmeye ve ılımlı Suriyeli muhalifleri desteklemeye çalıştığını kaydetti.

Hagel, gelecek günlerde İsrail, Ürdün, Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki görüşmelerinde bölgesel güvenlik çabalarının ana odak noktası olacağına dikkati çekerek, Suriye konusunun ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bu haftaki Türkiye ziyareti ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey'in gelecek hafta yapacağı Çin ziyaretinde görüşüleceğini bildirdi.

''Esed sonrası Suriye'ye yönelik planlar geliştiriyoruz''

Hagel, ''Başkan Obama, Esed'in kimyasal silahları kullanması veya bunların güvenliğini sağlama konusunda başarısızlığa uğraması halinde, bundan sorumlu tutulacağını açıkça belirtmişti. Savunma Bakanlığı olarak bizim de kimyasal silah senaryolarına yanıta yönelik bir dizi planlarımız var'' değerlendirmesinde bulundu.

Hagel, Esed sonrası Suriye'ye yönelik planlar ve seçenekler geliştirdiklerini ve ABD Başkanı Barack Obama ve Kongre'ye ABD'nin askeri müdahalesi seçeneklerine yönelik değerlendirmeleri sunmaya devam edeceklerini kaydetti.

Suriye'deki durumu ''karmaşık ve zor bir konu'' olarak tanımlayan ve mezhep çatışmaları tehlikesine işaret eden Hagel, ABD'nin olası doğrudan askeri müdahalesinin sonuçlarını düşünmek zorunda olduklarını belirtti.

Hagel, şöyle devam etti:
''Bu aşamada askeri müdahaleler insani yardım operasyonlarına engel olabilir, ABD'yi ciddi, uzun ve belirsiz bir askeri taahhüt altına sokabilir. Şu anda silahlı müdahaleyi desteklemeye yönelik uluslararası ve bölgesel konsensüsün olmadığı bir ortamda tek taraflı askeri bir eylem diğer ana uluslararası ortaklıklara zarar verebilir. Askeri müdahale, ABD'yi daha geniş bölgesel çatışma ve vekil savaşlar gibi istenmeyen sonuçlara getirebilir. Askeri müdahale her zaman bir seçenek, bir seçenek de olmalı ama son seçenek olmalı. Suriye ve bölge için en iyi sonuç, Esed sonrası döneme doğru müzakere edilmiş siyasi bir dönüşüm."

YORUM EKLE