Asker korumasında Mescid-i Aksa'ya girdiler

İsrail askerlerinin korumasında Mescid-i Aksa'ya giren İsrailli yerleşimcilerle Filistinli gençler arasında çıkan arbedeye polis müdahale etti...

Asker korumasında Mescid-i Aksa'ya girdiler
KUDÜS 

İsrail askerlerinin korumasında zorla Mescid-i Aksa'ya giren İsrailli yerleşimcilerle Filistinli gençler arasında çıkan arbedeye polisin müdahale ettiği bildirildi.

El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre, 40 kadar İsrailli yerleşimcinin Mescid'i Aksa avlusuna girdiği, Filistinli gençlerle yerleşimciler arasında çıkan arbedeye polisin sert müdahalesiyle tansiyonun yükseldiği belirtildi.

Açıklamada, Likud Partisi'nden siyasi aktivist Yehuda Celic'in başını çektiği 20 kişilik grubun, güvenlik güçlerini aşarak Mescid-i Aksa'ya girdiği ifade edildi.

AA muhabirine açıklama yapan Aksa Vakfı Müdürü Nacih Bukeyrat, İsrail ordusunun Kudüs'te son günlerde artarak devam eden haksız uygulamalarına dikkati çekti. Bukeyrat, kendi evine de baskın düzenlendiğini, iki oğlunun tutuklandığını, baskında arama yapmak bahanesiyle evdeki eşyaların da tahrip edildiğini söyledi.

Ayrıca İsrail polisinin Mescid-i Aksa'ya girmek isteyen Filistinli öğrencilere de engel olduğu kaydedildi. Görgü tanıkları da İsrail polisinin Mescid-i Aksa'ya girmek isteyen Filistinlilere sert bir şekilde müdahale ettiğini ve bölgede gergin bekleyişin hala sürdüğünü kaydetti.
İsrail Başbakanı Binyamin Netahyahu'nun başkanlığını yaptığı Likud Partisi, geçen hafta Yahudi yerleşimcilere Mescid-i Aksa'ya gelme çağrısında bulunmuştu.

Filistinli çiftçilere ateş açıldı

Öte yandan, İsrail askerlerinin, Gazze'nin güneyindeki tarım arazilerinde çalışan Filistinli çiftçilere sabah saatlerinde ateş açtığı belirtildi. 

Gazze'deki Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, Gazze'nin doğusundaki sınır bölgesinde konuşlanan İsrail askeri araçlarının, tarlada çalışan Filistinlilere ateş açtığını ve olayda ölen ya da yaralanan olmadığını söyledi. 

Kudüs'te, Filistinli bir şoför de bir Yahudi yerleşimcinin bıçaklı saldırısına uğradı.
İsrail polis teşkilatından yapılan yazılı açıklamada, Kudüs'te Yahudi yerleşimcinin, Filistinli bir şoföre bıçakla saldırdığı ve Filistinlinin orta derecede yaralandığı ifade edildi. 

Açıklamada, yaralanan Filistinlinin Kudüs'teki Şari Hastanesine kaldırıldığı ve polisin olayla ilgili soruşturma başlattığı kaydedildi.

YORUM EKLE