Angelina Sayesinde...

O dünyanın en ünlü ve en güzel kadınlarından biri. Kanser riski nedeniyle göğüslerini aldırınca herkesi şaşırttı. Ancak Angelina Jolie bu hareketle göğüs kanseri konusunda farkındalık yarattı.

Angelina Sayesinde...

Annesi başta olmak üzere bazı yakınlarının göğüs kanseri olması nedeniyle risk grubunda olan Hollywood yıldızı Angelina Jolie’nin, tedbir amaçlı olarak iki göğsünü aldırmasından sonra tüm dünyada ve ülkemizde ‘koruyucu mastektomi’ için başvuran hasta sayısında büyük artış oldu. Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPCD) Başkanı Prof. Dr. Akın Yücel, “Koruyucu mastektomi kanser riskini yüzde 97 azaltabilir. Angelina Jolie vakasından sonra mastektomi ve gen testi isteyen sayısında büyük artış oldu” dedi. Ünlü yıldızın doktoru Jay Orringer de “Angelina  milyonlarca kadın için ilham kaynağı oldu ve hayat kurtardı” dedi.  

VAKA ARTIYOR, ÖLÜM AZALIYOR 

15 Ekim Dünya Meme Sağlığı Günü nedeniyle tekrar gündeme oturan hastalıkta Türkiye’de daha iyimser bir tablonun olduğunu ifade eden Yücel, Avrupa’da her 100 bin kadından 250’sinin, Türkiye’de ise 45 ila 50 civarında kadının meme kanserine yakalandığını söyledi. Ancak yine de ülkemizde kadınlardaki tüm kanser olgularının yüzde 25’ini meme kanseri oluşturuyor. Prof. Yücel, ülkemizde meme kanserleri sayısının her yıl yavaş da olsa bir yükseldiğini ifade ederek, “Bunun nedeni giderek yaygınlaşan tarama yöntemleri ve artan farkındalık unsurudur. Ancak vaka sayısı artsa da ne mutlu ki ölüm oranları giderek azalıyor” diye konuştu. 

ALKOL VE KİLOYA ELVEDA DEYİN

Hisar Intercontinental Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Yılmaz Bilsel de sağlıkz için alkol, kilo ve hareketsizliğe elveda demek gerektiğini söyleyerek, şunları önerdi:  
- Meme kanseri riskleri konusunda bilinçlenin. 
- Şikayetiniz olmasa da yılda bir kez muayene olun.  
- Düzenli aralıklarla kendi kendinizi muayene edin.  
- 30-40 yaş arası yıllık ultrason ve doktor muayenenizi ihmal etmeyin. 
- Özellikle 40 yaşından sonra düzenli aralıklarla mamografi ve ultrasonografi taraması yaptırın.

KANSERE 126 MİLYAR EURO

Avrupa Birliği çapında yapılan bir araştırmaya göre, kanser hastalıkları AB ülkelerine her sene 126 milyar euro masraf oluşturuyor. İngiltere’deki kanser araştırmaları kuruluşu Cancer Research UK, bu tabloyu “ağır bir külfet” olarak değerlendirdi. Araştırma sonuçlarını içeren makalede, ilaç ve tedavi masraflarının yanı sıra, hastaların ve yakınlarının ücret ve maaş kayıpları da mercek altına alınıyor. Kanser masraflarının %10’u akciğer vakalarından kaynaklanıyor çünkü akciğer kanseri daha erken yaşta görülen bir hastalık.
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2013, 10:58

YORUM EKLE