Angelina Jolie BMGK'da brifing verdi

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Elçisi Angelina Jolie, BM Güvenlik Konseyi üyelerinden çatışmalarda yaşanan cinsel şiddete ve tecavüzlere karşı önlem almalarını istedi.

Angelina Jolie BMGK'da brifing verdi
 BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Özel Elçisi Angelina Jolie, BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen ve İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague tarafından yönetilen "Çatışmalarda cinsel şiddet" konulu oturumda brifing verdi.

Jolie, Güvenlik Konseyi'nin 67 yıl önce kurulmuş olmasına rağmen savaş bölgelerinde yaşanan tecavüz olaylarını son dönemde gündeme almaya başladığını söyledi.

Bu dönemde yüzbinlerce kadın, çocuk ve erkeğin çatışma ve savaş bölgelerinde tecavüze uğradığını dile getiren Jolie, "Bu sayı çok büyük, konu çok acı verici. Unutmamalıyız ki, tecavüze uğrayan her bireyin bir ismi, kişiliği ve hikayesi var. Hayalleri bizimkinden ya da çocuklarımızınkinden farklı değil" dedi.

Daha bir çocuğu bile kaldırabilecek güçte olmayan küçük kızların hamile bırakıldığını, erkek çocukların silah tehdidiyle annelerine ve kız kardeşlerine cinsel saldırıda bulunmaya zorlandığını anlatan Jolie, "Bu saldırılardan sağ kurtulanları ve anlattıklarını hiç unutmayacağım. Geçen hafta Ürdün'de Suriyeli mültecilerin anlattıklarını dinledim. Daha önce Goma'da karşılaştığım kadın 5 yaşındaki kızının polis merkezinin önünde tecavüze uğradığını anlattı. Tecavüz, bir savaş aracı olarak kullanılıyor. Bu bir saldırı biçimi ve insanlığa karşı suç. Kadınları, aileleri ve toplumları mahvetmek için kasıtlı olarak işleniyor" diye konuştu.

Güvenlik Konseyi'nin uluslararası barış ve güvenliği sağlamada birinci sorumlu olduğunu hatırlatan Jolie, Hükümetlerin görevlerini yerine getirmediği durumlarda BMGK'nın bu konuda adım atması gerektiğini ifade etti.

Savaşlarda tecavüzcülerin ceza almayacakları bilinciyle hareket ettiklerini vurgulayan Jolie, "Güvenlik Konseyi'nin bir çok konuda görüş birliğine varmasının zor olmasını anlıyorum, ancak çatışmalarda cinsel şiddet bunlardan birisi olmamalı. Küçük çocuklara tecavüz edilmesinin suç olduğu konusunda burada farklı düşünen birisi olduğunu sanmıyorum" dedi.

Bütün ülkelerde farklı biçimlerde de olsa cinsel şiddet vakalarının yaşandığını vurgulayan Jolie, bütün ülkelere bu konuda sorumluluk düştüğünü ancak BMGK'nın sorumluluğu üstlenmesi ve önderlik etmesi gerektiğini kaydederek, "Mülteci kamplarındaki kadınlardan savaşların parçaladığı ülkelerde hayatta kalmaya çalışanlara kadar bu insanların yanında duracak daha büyük bir güç yok" diye konuştu.

Jolie, BMGK'nın önlem almaması durumunda bu trajedilerin Suriye'den Afrika'ya çatışmaların yaşandığı bölgelerde yaşanmaya devam edeceği uyarısında bulundu.

Angelina Jolie, geçen hafta Ürdün'de Suriyeli mültecilerin yaşadığı bazı kampları ziyaret etmiş ve mağdurların yaşadıklarını kendilerinden dinleme imkanı bulmuştu.
Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2013, 21:24

YORUM EKLE