Almanya'dan şok Ermeni kararı!

Ermeni soykırımı tasarısı için gözler bugün Almanya'daydı. Beklenen oylama federal mecliste yapıldı ve Ankara'yı kızdıracak karar çıktı.

Almanya'dan şok Ermeni kararı!

Alman Federal Meclisi, 1915-1916 yıllarındaki Ermeni tehcir ve olaylarını 'soykırım' olarak nitelendiren karar tasarısını onayladı. Tasarıya sadece 1 'hayır' oyu çıktı. 

Almanya meclisinin onayladığı Ermeni tasarısının başlığının yanında iki ayrı yerde de 'soykırım' kelimesine yer veriliyor.
Tasarının görüşmelerine Türkiye saati ile 12'de başlandı.. 1915 olaylarını 'soykırım' olarak nitelendiren tasarıya hem iktidardaki Hristiyan Birlik Partileri hem de muhalefetteki Yeşiller Partisi destek verdi. 

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki gün önce yaptığı açıklamada, tasarının kabul edilmesi halinde iki ülke arasındaki diplomatik, siyasi ve askeri ilişkilerin zedeleneceğini söylemişti. Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel'le de konuyu telefonda görüştüğünü ve kendisinin "Elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz" dediğini aktarmıştı.

Meclis'te Hıristiyan Birlik'ten tek milletvekili 'Hayır derken, geri kalan tüm vekiller 'Evet' dedi.

SADECE ERMENİLER DEĞİL HRİSTİYANLAR DA...

Onaylanan tasarı "1915-1916 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermenilere ve diğer Hristiyan azınlıklara uygulanan soykırımın hatırlanması ve anılması" başlığını taşıyor. Yani sadece Ermenilere değil, Hristiyan azınlıklara da 'soykırım uygulandığı' iddia ediliyor. Metinde, Asuriler, Süryaniler ve Keldaniler gibi Hristiyan azınlıkların da etkilendiği iddiasına yer veriliyor. 

MERKEL KATILMADI

Tasarı geçtiğimiz yıl da gündeme gelmiş ancak parlamentoda oylanmadan komisyona havale edilmişti. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in programları nedeniyle oylamaya katılmadı.

ERMENİ KARAR TASARISINDA NELER VARDI?

“Alman Parlamentosu, Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermeni ve öteki Hıristiyan azınlıklara karşı 100 yılı aşkın bir süre önce başlanan tehcir ve katliamın kurbanlarının anısı önünde saygıyla eğiliyor” denilen metinde, şu ifadeler yer alıyor:

”Dönemin Jön Türkler rejiminin talimatıyla 24 Nisan 1915’te Osmanlı Konstantinopolis’inde 1 milyonu aşkın etnik Ermeni’nin sistematik tehcir ve kıyımı başladı. Onların kaderi 20’nci yüzyılda yaşanan korkunç kitlesel kıyımların, etnik temizliklerin, tehcirlerin ve hatta evet soykırımların bir örneği.”

BİNALİ YILDIRIM UYARMIŞTI!

Başbakan Binali Yıldırım tasarının kabul edilmesi halinde ilişkilerin zedeleneceğini söylemişti.

Osmanlı İmparatorluğu’nun müttefiki Alman İmparatorluğu’nun yaşananlardaki rolü için “utanç verici” ifadesi kullanılan metinde, Alman diplomatik temsilcileri ve misyonerlerin açıkça uyarmasına rağmen Almanya’nın o dönem bu insanlık suçunu durdurmayı denemediğine dikkat çekiliyor.

SOYKIRIM MÜFREDATA GİRECEK Mİ?

Parlamentoya sunulan ortak metinde ayrıca, Osmanlı İmparatorlu’ndaki Asuriler, Süryaniler ve Keldaniler gibi Hıristiyan azınlığın da soykırıma uğradığı iddia ediliyor.

Soykırım iddialarının Almanya’da okulların müfredatlarına konulması ve gelecek kuşaklara aktarılması da istenirken, bunun Almanya’da yaşayan Türk ve Ermeni kökenlilerin uyumuna katkı sağlayacağı belirtiliyor. Alman hükümetinden ayrıca Ermenistan ve Türkiye arasında uzlaşmaya dönük çabaları teşvik etmesi ve desteklemesi de talep ediliyor.

SARKİSYAN'DAN 'TANIYIN' ÇAĞRISI

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Alman Bild Gazetesi’ne verdiği röportajda Alman milletvekillerine, 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanımaları, Türkiye’nin baskılarına boyun eğmemeleri çağrısında bulundu. Bugün Alman Parlamentosu’nda yapılacak oylama öncesinde konuşan Sarkisyan; “Başka bir ülkenin devlet başkanı kızacak diye Ermeni soykırımını, soykırım olarak nitelememek adil olmaz” dedi.

Ermenistan ile Türkiye arasında yürütülen ilişkilerin normalleştirilmesi sürecinin başbakan olduğu dönemlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bloke edildiğini öne süren Sarkisyan, Avrupa’nın mülteci krizinde Türkiye’ye güvenmemesi gerektiğini savundu. Sarkisyan, “Bana kalırsa Avrupa, gözleri kapalı Erdoğan’a güvenmemeli, mülteci sorunu için kendi çözümlerini bulmalı” diye konuştu.


YORUM EKLE