Ailesi borçlu çocuklar aç bırakıldı!

ABD'nin Utah eyaletinin Salt Lake City kentindeki bir ilkokul, ailelerinin öğlen yemeği paralarını ödememesi sebebiyle çocukları 'aç' bıraktı.

Ailesi borçlu çocuklar aç bırakıldı!

 The Salt Lake Tribune’ün haberine göre, Uintah İlkokulu’nda 40 kadar çocuğun öğlen yemeğine ailelerinin borçlu olduğu gerekçesi ile el konuldu. Kafeterya görevlileri, önce yemekleri tüm çocuklara servis etti. Ancak daha sonra ise aileleri borçlu olan çocukların önünden yemekleri alındı.

Yemekler sonra da çöpe atıldı zira okul kuralları, bir çocuğa verilen yemeğin ardından başka çocuğa verilmesini yasaklıyordu.

11 yaşındaki kızının yemeğinin alınmasına sinirlenen Erica Lukes, “Bu oldukça travmatik ve aşağılayıcı bir uygulama. Okul yöneticileri bence çok alçakça davrandı” tepkisini gösterdi.

Lukes, kendisinin bir borcu olduğundan haberi olmadığını belirtip “Bildiğim kadarıyla okula borcumuz yok ancak ne olursa olsun, ebeveynlerinin halletmesi gereken bir sorun yüzünden çocukları cezalandırılmamalı ve aşağılanmamalı” ifadelerini kullandı.

Salt Lake Belediyesi’nin sözcüsü Jason Olsen ise çalışanların öğle yemeği sırasında çocukları ailelerinin borcu olup olmadığı konusunda bilgilendirdiğini, ailelere her hafta bildiri yollandığını ve bu son olay öncesinde de pazartesi ile salı günü iki gün boyunca borçlu ailelere telefonla ulaşılmaya çalışıldığını açıkladı.

Olsen, belediyenin çocuk beslenmesinden sorumlu biriminin Uintah’ta çok fazla sayıda öğrencinin öğle yemeği borcu olduğunu fark edince ‘çözüm’ olarak ‘yemek vermeme’ uygulamasına gitme kararı aldığını belirtip ‘yemekleri alınan çocuklara süt ve meyve verildiğini’ ekledi. 


Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2014, 00:31

YORUM EKLE