Acılar bir kez daha tazelendi

Srebrenitsa'daki Potoçari Şehitliği'nde toprağa verilen 98 kurbanın farklı yerlerde bulunan kalıntıları mezarlar açılarak yeniden defnedildi.

Acılar bir kez daha tazelendi


SREBRENİTSA

Savaş zamanında Birleşmiş Milletler tarafından güvenli bölge ilan edilen Srerenitsa'da, Sırplar tarafından 11 Temmuz 1995'te soykırıma uğrayan 8 bin 372 sivilin yattığı Potoçari Anıt Mezarlığı'nda acılar bir kez daha tazelendi.

Eski Yugoslavya'da işlenen savaş suçları için Lahey'de kurulan mahkemece insanlığa karşı suç işlemekten yargılanan Bosnalı Sırplar'ın eski askeri lideri Ratko Mladiç komutasındaki birliklerin 11 Temmuz 1995'te Srebrenitsa'ya girmesiyle başlayan katliamın bazı kurbanlarının cenazeleri, aradan geçen 17 yıla rağmen hala tamamlanamadı.

Soykırıma uğrayan ve toplu mezarlara konulan bazı kurbanların kalıntıları farklı yerlerde bulundu. Soykırım kurbanlarının bazılarının cenazesi bulunan kısımlarıyla eksik defnedildi. Uzuvları eksik olarak defnedilen kurbanların cenaze törenlerinin ardından bulunan kemik parçaları, mezarlar açılarak yeniden defnetme süreci başlatıldı.

Srebrenitsa'daki Potoçari Mezarlığı'nda düzenlenen çalışmalara Srebrenitsa kurbanlarının yakınları da katıldı.

Adli Tıp Uzmanı ve Podrinye Kayıpları Arama Enstitüsü Başkanı Rifat Keşetoviç, daha önce de 112 mezarın açıldığını hatırlatan Keşetoviç, en son çıkarma işleminin Mayıs ayında yapıldığını ve şimdiye kadar 112 Srebrenitsa kurbanının yeniden toprağa verildiğini söyledi. Keşetoviç, ikinci kez toprağa verilecek olan 98 kurbanla birlikte bu sayının 210 olacağını bildirdi. Keşetoviç, bu süreçteki çalışmaların 17 Aralık'a kadar süreceğini söyledi.

Srebrenitsa'daki Potoçarı Şehitliğ'ne soykırımda kaybettiği kayınpederi Husein Hasanoviç'i bir kez daha son yolculuğuna uğurlamak için gelen Aliya Hanciç, kayın pederinin ilk cenaze töreninde sol eli olmadan toprağa verildiğini, enstitünün çalışmaları sonucunda sol elinin bulunduğunu, bu sefer tamamlanmış olarak toprağa verileceğini söyledi.

 

YORUM EKLE