ABD'den Rusya'ya uyarı

ABD Başkanı Obama: -"Ukrayna'da, Rusya Federasyonu tarafından yapılan askeri ilerlemelere yönelik haberlerden derin kaygı duyuyoruz"

ABD'den Rusya'ya uyarı

 "Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğünün herhangi bir şekilde ihlali derin istikrarsızlık yaratır ki, bu ne Ukrayna ne Rusya ne de Avrupa'nın çıkarına" 


"ABD, Ukrayna'ya yönelik herhangi bir askeri müdahalenin bedellerinin olacağını teyit etme noktasında uluslararası toplumla birlikte durmaktadır"

Rus askeri birlikleri Kırım'da. Ukrayna, Rusya'yı 'işgal' ile suçluyor.
Rus haber ajansları: Rusya, Yanukoviç'in can güvenliğini sağlamayı kabul etti.

WASHINGTON 

ABD Başkanı Barack Obama, Ukrayna'ya bağlı Kırım  Özerk Cumhuriyeti'nde RusyaFederasyonu askeri güçlerinin varlığına yönelik  haberlerin "derin kaygı yarattığını" belirterek, "ABD, Ukrayna'ya yönelik  herhangi bir askeri müdahalenin bedellerinin olacağını teyit etme noktasında  uluslararası toplumla birlikte durmaktadır" dedi.
Obama, Beyaz Saray'da Ukrayna ile ilgili sürpriz basın toplantısı  düzenledi.

ABD olarak Ukrayna halkının kendi gelecekleri konusunda kendilerinin  karar vermeyi hak ettiğine inandıklarını belirten Obama, Ukrayna'daki  gelişmelerle ilgili Rusya Devlet BaşkanıVladimir Putin ile geçen günlerde  yaptığı telefon görüşmesini hatırlattı.
Obama, "Ukrayna içlerinde, Rusya Federasyonu tarafından yapılan askeri  ilerlemelere yönelik haberlerden derin kaygı duyuyoruz. Rusya'nın Ukrayna ile  kültürel ve ekonomik bağlar ile Kırım'daki askeri tesisi dahil tarihi ilişkileri  bulunuyor. Ancak, Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğünün herhangi bir  şekilde ihlali derin istikrarsızlık yaratır ki, bu ne Ukrayna ne Rusya ne de  Avrupa'nın çıkarına" dedi .

Bunun aynı zamanda, Rusya'nın, Ukrayna'nın egemenliği, bağımsızlığı ve  sınırlarına saygı duymaya yönelik taahhütlerinin açık ihlali olacağına işaret  eden Obama, bunun, daha yeni Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapan Rusya'nın,  dünya genelindeki tüm uluslar tarafından kendisinin kınanmasına davet  çıkaracağını kaydetti.
Obama,  "ABD, Ukrayna'ya yönelik herhangi bir askeri müdahalenin  bedellerinin olacağını teyit etme noktasında uluslararası toplumla birlikte  durmaktadır" diye konuştu.

Rus askeri birlikleri Kırım'da

Rus askeri birlikleri Kırım'da. Ukrayna, Rusya'yı 'işgal' ile suçluyor.
Rus haber ajansları: Rusya, Yanukoviç'in can güvenliğini sağlamayı kabul etti.  
Ukrayna Deniz Kuvvetleri Askeri Konseyi Kırım ve Sivastopol'deki tüm tarafları sorunu diplomatik yolla çözmeye çağırdı.
 
DAVUTOĞLU: UKRAYNA'NIN BÜTÜNLÜĞÜ İÇİNDE KIRIM'IN GELECEĞİNİ TEMİNAT ALTINA ALMAK İÇİN HER TÜRLÜ ÇABAYI GÖSTERECEĞİZ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Türkiye olarak Ukrayna'nın bütünlüğü içinde Kırım'ın geleceğini teminat altına almak için her türlü çabayı göstereceğiz" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bulgaristan temaslarının ardından Ukrayna'nın başkenti Kiev'e geldi. Davutoğlu sosyal paylaşım sitesi Twitter'deki hesabından açıklamalarda bulundu. Kırım Tatar Milli Meclisi eski Başkanı, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'yla görüşmesinden bir fotoğraf paylaşan Davutoğlu, "Kiev'e iner inmez Kırım davasının simgesi haline gelmiş Mustafa Cemil Kırımoğlu ile görüştüm.

Yarın sabahtan itibaren zor bir dönemden geçen Ukraynalı yetkililerle görüşüp durum değerlendirmesi yapacağız. ABD, Almanya Dışişleri bakanları ve AB yüksek temsilcisi Ashton ile de konuşarak atılabilecek ortak adımları değerlendirdik. Türkiye olarak Ukrayna'nın bütünlüğü içinde Kırım'ın geleceğini teminat altına almak için her türlü çabayı göstereceğiz."
 
Almanya, Fransa ve Polonya, Kırım'daki gerginlikten derin endişe  duyuyor
Üç ülkenin dışişleri bakanları, Ukrayna'nın egemenliği ve  toprak bütünlüğünün korunması gerektiğine işaret ediyor

Almanya, Fransa ve Polonya, Kırım'daki gerginlikten  "derin endişe" duyduklarını bildirerek, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün korunması  gerektiğini vurguladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Fransa Dışişleri  Bakanı Fabius Laurent ve Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, yaptıkları  ortak açıklamada, Kırım Yarımadası'ndaki gerginlikten "derin endişe" duyduklarını  bildirdi.

"Ülkenin doğu kesimindeki gerginliğin azaltılması ve ilgili tüm  taraflar arasında barışçı diyaloğun teşvik edilmesi için her türlü çabanın ortaya  konulması gerektiğine" vurgu yapılan açıklamada,  "Ukrayna'nın egemenliği ve  toprak bütünlüğüne desteğimizi tekrarlıyoruz. Ukrayna'daki tüm aktörlere, bunları  tehlikeye atacak her türlü eylemden kaçınmaları çağrısında bulunuyoruz" denildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Geçici hükümet şimdi, Ukrayna vatandaşlarının yaşam standartlarını  iyileştirmek gibi büyük bir sınamayla karşı karşıya. Bu, geçiş ve modernizasyon  için, özellikle yolsuzlukla mücadele ve demokratik değerlerin garanti altına  alınmasına ilişkin reformların uygulanmasıyla mümkün olacaktır."
 
'Rusya, Kırım'a 2 bin asker indirdi' iddiası

Kırım'da gerilim giderek tırmanıyor. 13 Rus uçağının Kırım'a iki bin askeri personel indirdiği iddia ediliyor. Ukrayna geçici Devlet Başkanı, Rusya'nın Ukrayna'yı savaşa sürüklemek istediğini söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı'nın Kırım Özel Temsilcisi, 13 Rus uçağının Kırım'a iki bin askeri personel indirdiğini iddia etti.
Kırım'daki Sivastopol ve Simferopol  havaalanlarına dün gece düzenlenen silahlı baskın sonrası dış hat seferlerinin yapılamadığı belirtiliyor. Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Sivastopol'daki havaalanını ele geçirenlerin, Rus donanma birlikleri olduğunu duyurdu ve bunu silahlı işgal olarak niteledi.
Ukrayna Savunma Bakanı ise Kırım'daki silahlı Rus grupların, gece saatlerinde Ukrayna güçlerine yönelik operasyon düzenleyeceğine dair istihbarat aldıklarını belirtti.

Bir açıklama yapan Kırım geçici Devlet Başkanı Aleksandr Turçinov Rusya'nın Kırım'da yürüttüğü faaliyetlerin Ukrayna'yı kışkırtarak silahlı çatışmaya sürükleme amacı güttüğünü belirtti.
 
"Rusya, Kırım'da Abhazya senaryosunu uygulamak istiyor"
Ukrayna Devlet Başkanı Vekili ve Meclis Başkanı Oleksandr  Turçinov, Rusya'nın Kırım'da Abhazya senaryosunu uygulamak istediğini söyledi.

Kiev'te düzenlediği basın toplantısında Oleksandr Turçinov, ülke  istihbaratı bilgilerine göre, Rusya'nın Kırım'da, önce çatışmayı kışkırtarak  sonra toprak ilhak etme gibi Abhazya senaryosuna çok benzer bir senaryo üzerinde  çalıştığını ileri sürdü.
Turçinov, Rusya'nın Ukrayna'yı askeri çatışmaya kışkırttığını ve  açıkça saldırganlığa başladığını kaydederek, askeri tatbikat görüntüsüyle Kırım'a  asker soktuğunu ve Kırım Parlamentosu ve Bakanlar Kurulunu ele geçirmesinin yanı  sıra, kamu binalarını da kontrol altına almaya ve Ukrayna askerlerinin  yerleştikleri yerleri bloke etmeye çalıştığını vurguladı. Turçinov, Ukrayna  askerlerinin kendi görevlerini yaptığını ve herhangi bir provokasyona gelmediğini  kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den Kırım'daki provokasyonu  durdurmayı ve Rus askerlerini geri çekmesini talep eden Turçinov, taraflar  arasında imzalanan anlaşmalar çerçevesinde çalışmaya çağırdı. Turçinov, Budapeşte  Memorandumu çerçevesinde, ABD, İngiltere ve Rusya'nın, Ukrayna'nın toprak  bütünlüğünün garantörleri olduğunu hatırlatarak, bu ülkeler arasında imzalanan  söz konusu memorandumun, 1994 yılında Ukrayna'nın tek taraflı olarak nükleer  silahlarından vazgeçmesiyle ilgili imzalandığını dile getirdi.

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulunun Kırım'daki durumun  normalleştirilmesine yönelik bir plan hazırladığını kaydeden Turçinov,  provokasyonun durdurulmasını ve durumun normalleştirilmesini talep ettiklerini  belirtti. Turçinov, Ukrayna'nın kendi topraklarını ve bağımsızlığını koruyacağına  ve her türlü işgal ve saldırı girişimlerinin çok ciddi sonuçlar doğuracağına  inandıklarını dile getirdi.

Kırım halkını provokatörlerin ve ajanların oyununa gelmemeye çağıran  Turçinov, yakın zamanda Kırım'daki durumun normale dönmesi gerektiğini ifade  etti.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2014, 13:26

YORUM EKLE