ABD, saldırıyla ilgili...

Beyaz Saray Ankara'da 28 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan kanlı saldırı için açıklama yaptı.

ABD, saldırıyla ilgili...

Ankara patlaması konusunda ABD’nin Türkiye ile doğrudan temas hâlinde olduğunu belirten Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes, saldırının sorumluları konusunda herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını söyledi.

Perşembe günü aralarında ABD Büyükelçisi John Bass'in de olduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinin büyükelçileri Türk Dışişleri Bakanlığı'na davet edilmiş, saldırıyla ilgili bilgi ve belgeler kendileriyle paylaşılmıştı.

Rhodes, “YPG ve diğer Kürt unsurlarla olan tüm temaslarımızda onlara Türkiye ile ittifakımızın ne kadar önemli olduğunu ve asıl odaklanmamız gereken ortak tehdit IŞİD’e karşı mücadeleye zarar vermemelerini kesin bir dille ifade ettiğimi Türklere açıkça belirttik” diye konuştu.


ABD'YE SERT MESAJ

Ankara'daki saldırının YPG üyesi bir Suriyeli tarafından gerçekleştirildiğinin anlaşılmasından sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu, YPG'yi terörist olarak görmeyen ABD'ye yönelik sert mesajlar vermişti.

ABD'nin PYD/YPG politikasında ise bir değişiklik yok. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Maride Harf, Ekim 2014’te PYD’yi terör örgütü olarak görmediklerini açıklamıştı.

Washington yönetimi Eylül 2015’te, PYD’nin silahlı kanadı YPG’yi de terör örgütü olarak görmediğini ilân etmişti. Bu açıklamayı da ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby yapmıştı.

Kirby’ye ülkesinin bu tavrı geçtiğimiz hafta tekrar sorulduğunda da, "PYD'yi terör örgütü olarak görmüyoruz" görüşünü değiştirmediklerini tekrarlamıştı.
Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2016, 12:54

YORUM EKLE