162 kişilik uçak kayboldu

Endonezya'dan Singapur'a gitmekte olan Air Asia Havayollarına ait içinde 162 kişi bulunan uçakla irtibatın kesildiği bildirildi. Pilot, son olarak olağandışı bir rota değişikliği istemiş. Şimşek ve fırtına nedeniyle daha yüksekten uçmak istediği sanılıyor.

162 kişilik uçak kayboldu

Endonezya'nın Surabaya Adası'ndan, Singapur'a gitmekte olan AirAsia Havayolları'na ait yolcu uçağı ile irtibatın kesildiği bildirildi.

AirAsia'dan yapılan açıklamada, QZ8501 uçuş numarası ile Surabaya Adası'ndan, Singapur'a gitmekte olan uçak ile yerel saatle 07.24'te irtibatın kesildiği belirtildi.
 
Airbus A320-200 tipi uçakta, 155 yolcu ile 7 mürettebatın olduğu açıklandı.

OLAĞANDIŞI BİR ROTA TALEP ETMİŞ
 
Endonezya Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, uçakla irtibatın Java Denizi üzerinde kesildiğini, irtibat kesilmeden önce pilotun olağan dışı bir rota değişikliği istediği ifade edildi. Şimşek ve fırtınalı hava nedeniyle pilotun daha yüksekten uçmak istediği gelen bilgiler arasında.

Uçağın bulunması için arama ve kurtarma çalışmasının başladığı kaydedildi. Hiçbir sinyal alınamayan uçağın yeri ve konumunun henüz belirlenemediği öğrenildi.
 
Uçakta, 155 yolcu ve 7 kişilik mürettebat bulunuyor. Yolcular arasında biri bebek 17 çocuk var.  155 yolcu arasında 149 Endonezyalı, 3 Koreli, 1 Singapurlu, 1 İngiliz ve 1 Malezyalı yolcu olduğu duyuruldu.
SAATLER GEÇİYOR, BİR HABER YOK
 
Endonezya Ulaştırma Bakanlığının açıklamasında, uçağın Kalimantan ile  Java Adası arasında bulunan Java Denizi üzerinde düştüğünün tahmin edildiği  belirtildi. Açıklamada, arama çalışmalarının Singapur, Avustralya ve Malezya ile  ortak yürütüldüğü kaydedildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yusuf Kalla da aramanın Java Denizi üzerinde  devam ettiğini belirterek hava kararmadan sonuca ulaşmayı umduklarını söyledi. 

Uçaktaki yolcuların  yakınları Surabaya'daki havaalanına akın etti. Asya'da ekonomik fiyatıyla en çok tercih edilen havayolu şirketlerden  Airasia ile ilgili şimdiye kadar herhangi bir kaza rapor edilmediği belirtiliyor.
Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2014, 14:30

YORUM EKLE