Sosyal medya kullanıcıları dikkat!

Sakarya Emniyet Müdürlüğü, sosyal medyadan halkı korku ve paniğe düşüren 'asılsız' haber içeriğini paylaştığı iddia edilen kişi hakkında soruşturma başlattı.

Sosyal medya kullanıcıları dikkat!

Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca, sosyal medyadan asılsız paylaşım yapanlar hakkında "Bilişim yoluyla sosyal medya üzerinden halkı korku ve paniğe düşürecek paylaşımda bulunmak" eyleminden soruşturma başlatıldı.


S.A.G'nin profil sayfasında yayımladığı belirlenmiştir' ifadeleri kullanılan açıklamada, görüşmede bu kişinin, 'kendi profilinden paylaştığı haber içeriğini daha sonra kaldırdığını' söylediği kaydedildi.

'Bu kişi, 'ne şekilde bilgiye ulaştığı' sorulduğunda ise 'kendisinin de şu an hatırlayamadığı birtakım internet sitelerinden bulduğunu, bu bilgilerin doğruluğu konusunda bilgisinin olmadığını' belirtmiştir.

'Gençliğinin Sakarya'da geçmesinden dolayı böyle bir bilgiyi paylaştığını ancak bilgilerin doğruluk derecesini bilmediğini' ifade etmiştir. İncelemede şahsın ilimizde ikamet etmediği, başka bir ilden paylaşımda bulunduğu belirlenmiştir.

Konuyla ilgili adı geçen şahıs hakkında 'Bilişim yoluyla sosyal medya üzerinden halkı korku ve paniğe düşürecek paylaşımda bulunmak' eyleminden Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca gerekli adli tahkikata başlanmıştır. İlimizdeki huzur ve güven ortamının muhafazası için çalışmalarımız aralıksız devam edecektir."

EMNİYET MÜDÜRÜ'NDEN SOSYAL MEDYA UYARISI

Son günlerde sosyal paylaşım sitelerinde bomba yüklü araçlarla ilgili paylaşımların yapılmasıyla ilgili olarak açıklama yapan Denizli Emniyet Müdürü Hüseyin Namal, özel plakalara ait araçlardaki bomba ihbarlarının asılsız olduğunu söyledi.

Özellikle sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta yapılan "Denizli halkının dikkatine… 38 FH fort kamyon, 25 AT Nissan kamyon, 01 BGA Toyota, 21 ET kırmızı motor fiat tempra otomobil Denizli Emniyeti’nin belirlediği bu araçlar bomba yüklüdür ve Denizli’de patlatılmak üzere canlı bombalarla birlikte Denizli içerisindedir. 

Herkes birbirine duyursun fazla topluluk alanlarda bulunmayalım. Herkese dağıt bu bilgiyi hayat kurtar" paylaşımını hatırlatan Namal, "Yazı kısa sürede tüm sosyal medyada paylaşıldı. Amaç, sosyal medya üzerinden psikolojik etki yaratmak. Tamamen asparagas. Panik yaratılmak isteniyor. Sosyal medya kullanıcıları bu tür konularda daha duyarlı olmalıdır. Burada amaç, psikolojik olarak etki yaratmak, korku ve panik havası oluşturmak isteniyor" dedi.
Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2015, 13:34

YORUM EKLE