Şok eden araştırma!

Yaşlılarda koku duyusunun yaşam süresinin göstergesi olabileceği belirlendi.

Şok eden araştırma!

ABD'deki Columbia Üniversitesi'nden bilim adamları, 65 yaş ve  üzerindeki 1169 katılımcıya yaklaşık 40 farklı madde koklattı. 

 
Katılımcılardan kokladıklarının ne olduğunu çok seçenekli listede  işaretlemelerini isteyen bilim adamaları, daha sonra bu kişilerin sağlık durumu ve yaşam tarzına ilişkin verileri inceledi.
 
Kokuları ayırt etmekte zorlanan 349 kişinin bir hastalıktan ya da kaza  sonucu 4 yıl içinde öldüğü tespit edildi. 
 
Araştırmaya imza atanlardan Dr Davangere Devanand, ölüm riskinin koku  duyusundaki azalmaya bağlı olarak arttığını belirtti. 
 
SEDECE YAŞLILARI KAPSIYOR


Devanand,  araştırmanın yalnızca yaşlıları kapsadığına dikkati çekerek  ileri yaşta olmayanlar için de koku duyusundaki azalmanın ani ölümün göstergesi  olup olmadığını söylemek için başka deneylerin yapılması gerektiğini vurguladı. 
 
Bilim adamları, koku duyusundaki azalmanın teşhis edilmemiş ağır bir  hastalığın belirtisi olabileceğine, ayrıca bazı "kazalara" da davetiye  çıkarabildiğine dikkati çekti. 
 
Koku duyusu azalan yaşlıların bozulmuş bir yiyeceği yiyebileceği, gaz  kaçağı ya da yangında zehirlenebileceği ifade edildi. 
 
Araştırmanın sonuçları "Annals of Neurology" dergisinde yayımlandı. 
Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2015, 13:40

YORUM EKLE
YORUMLAR
1356hatçe
1356hatçe - 4 yıl Önce

qwertyuıopğüasdfghjklşizxcvbnmöç.qwertyuıopğüasdfghjklşizxcvbnmöç.qwertyuıopğüasdfghjklşizxcvbnmöç.qwertyuıopğüasdfghjklşizxcvbnmöç.wertyuıoppğüasdfghjklşizxcvbnmöç.