Siber suçlarla mücadele talimatı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, e-devlet ve siber güvenlik faaliyetleri konusunda araştırma ve inceleme yapılması için talimat verdi.

Siber suçlarla mücadele talimatı

Çalışma sonrasında yenilikçi e-devlet anlayışının yanı sıra siber saldırılara karşı alınması gereken önlemler de ortaya konacak...
Cumhurbaşkanı Erdoğan devreye girdi, siber saldırılara karşı yeni önlemler yolda.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Denetleme Kurumuna e-devlet ve siber güvenlik faaliyetleri konusunda araştırma ve inceleme yapılması için talimat verdi.

Erdoğan'ın bu talimatı üzerine çalışma başlatan Devlet Denetleme Kurumu dünyadaki başarılı e-devlet ve siber güvenlik uygulamalarının mercek altına alacak.

Üniversiteler, sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler yapılacak... Bu sayede, mevcut durum ve eksiklikleri ortaya konacak.

Çalışma sonrasında yenilikçi e-devlet anlayışının yanı sıra siber saldırılara karşı alınması gereken önlemler de ortaya konacak.

15 Temmuz'a yaklaşırken ve sonrasında siber saldırılar yaklaşık 2,5 misli arttı. Son bir yılda dünyada 90 milyon siber saldırı teşebbüsü gerçekleştirildi.

Forbes Business'ın araştırmasına göre, bu saldırıların ülkelere yıllık maliyeti toplamda 400 milyar dolar. 2019 sonrasında ise bu maliyetin 2 trilyon dolara erişmesi bekleniyor.

Rus ve Çinli hackerların 21 Ekim 2016'da ABD'de yaptığı saldırının maddi zararı ise 7 milyar dolar olarak açıklanmıştı.


YORUM EKLE