Siber saldırıya 8 kişilik ekip!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu uzmanları Londra'da Türkiye'nin siber güvenlik ağını anlattı.

Siber saldırıya 8 kişilik ekip!
Uluslararası alanda birçok önemli askeri ve sivil uzmanın izlediği konferansta Türkiye’nin özellikle son dönem siber ağlarla ilgili yasal düzenlemeleri ilgi çekti. Uzmanlar, BDDK'nın 8 kişilik 'Siber güvenlik' ekibinin bankacılık sistemine yönelik saldırılarına karşı kurulduğu bilgisinde verdiler. 
Londra'da düzenlenen konferansta çeşitli ülkelerden askeri yetkililer, siber güvenlik uzmanları ve bilişim sektöründen üst düzey konuşmacılar; siber tehditler, kritik ulusal sanal varlıkların korunması, güvenlik sektöründeki teknolojik gelişmeler ile savunma ve risk dengeleme yöntemleri konuları hakkında sunumlar gerçekleştirildi.

27-30 Ocak tarihleri arasında 4 gün süren konferansta siber saldırıların ülkelerin kritik bilişim kaynakları, altyapısı ve hizmetleri için gerçek bir tehdit haline geldiği, bilgi sistemlerinin korunmasının ülke savunmasında önemli bir bileşen olarak ele alınması gerektiği ifade edildi.

Kritik ulusal altyapılar temalı etkinliğin odak gününde (Focus Day) Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Uzmanları Mustafa Aydın ve Abdurrahman TAŞ yoğun olarak bilgi sistemleri ile yönetilen bankacılık hizmetlerinin siber saldırılardan etkilenmemesini sağlamak üzere BDDK ve Türkiye tarafından alınan önlemlere sunumda yer verdiler.

Mustafa Aydın ve Abdurrahman TAŞ'ın yapmış olduğu ve katılımcılar tarafından oldukça ilgi ile dinlenen, notlar alınan ve fotoğraflanan sunumda BDDK tarafından 2006 yılından itibaren alınan önlemleri hakkında önemli bilgiler verildi. Bankaların bilgi sistemlerine ilişkin risklerin ve güvenlik açıklarının yönetimini kapsayan mevzuatlar hakkında konuşan 

BDDK uzmanları ülkemizde bankacılık sektörünün güvenliğine verilen öneme vurgu yaptılar. Aydın ve Taş, Türk bankacılık mevzuatının bir gereği olarak banka bilgi sistemlerinin dışarıdan gelecek saldırılara karşı zafiyetlerinin ortaya konulması ve gerekli tedbirlerin alınması bakımından bankaların çeşitli testlere ve denetimlere tabi tutulduğunu ve denetimlerde tespit edilen bulguların en kısa sürede giderilmesini amaçlayan aksiyon planlarının BDDK uzmanları tarafından sıkı bir şekilde takip edildiğini ifade ettiler.

Ayrıca ülkemiz Siber Güvenlik Eylem Planı çerçevesinde kritik altyapı sektörleri arasında yer alan bankacılık sektörü için BDDK bünyesinde siber olaylara müdahale ve güvenlik ekibi oluşturulduğunu ve bu ekibin çalışmalara başladığını da belirten Bankacılık Uzmanları Aydın ve Taş çok çeşitli ülkelerden gelen katılımcılara siber güvenlikte dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi verdiler.
Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2014, 13:23

YORUM EKLE