Bilim & Teknoloji:
Radyoyu bulan adam kimdir, radyoyu icat eden kişi kim?


 Radyonun mucidi olarak kayıtlara geçen isim İtalyan Mucit Guglielmo Marconi’dir. Ancak radyonun kendi icadı olduğunu iddia eden birçok kişi ortaya çıkmıştır. Telsiz telegraf patentine sahip olan Nikolai Tesla, Olive Lodge bu iddiayı ortaya atanların başında gelir. Rus mucit Alexander Stepanovitch Popov ise anlaşılabilen ilk radyo dalgalarını iletmeyi başarmış ancak bu icadı için patent almamıştır. Daha pek çok insan vardır fakat ticari başarıyı yakalayan kişinin Marconi olduğu herkesçe kabul edilir.

RADYONUN İCADI

Televizyon bugün en yaygın elektronik haberleşme şekli olmasına rağmen bir zamanların gözde aleti radyo hala en yaygın yayıncılık aracı olarak yerini korumakta. Radyo olmaksızın, günlük yaşamımızda yer alan birçok hizmet ve konfor mümkün olmayacaktır. Radyo, halkın emniyetinin sağlanmasında, endüstriyel üretimde işletmede, tarımcılıkta, nakliyatçılıkta eğlence dünyasında uzay seyahatlarında deniz aşırı haberleşmelerde kısacası aklınıza gelebilecek birçok noktada kullanılmaktadır.

İtalyan kaşif Guglielmo Marconi radyonun babası olarak kabul edilir. İngiliz bilimadamı James Maxwell 1865 yılında elektronik olarak üretilen radyo dalgalarının yayılma teorisini kurmuş ve Alman fizikçisi Heinrich Hertz, 1888 yılında Maxwell’İn teorisini pratik olarak gerçekleştirerek bu konuda öncülük etmişlerdir. Marconi ile birlikte 1898 yılında ilk radyo resmen doğmuş oldu. İlk kullanımı gemiden sahile haberleşme içindi. 1923 yılında yüksek frekans radyo dalgalarının iyonsfer’e çarparak dünyaya döndüğü ispatlanınca radyo, deniz aşırı haberleşme de dahil olmak üzere hızla yaygınlaştı.

İlk radyo 3 S ‘i iletti.

İlk keşif şu şekilde gerçekleşti: Marconi bir gemide geliştirdiği radyo(!) ile kıyıda bulunan hizmetçisine kablosus telgraf aracılığıyla 3 tane S harfi yolladı. Mignani’nin asistanı da sinyali aldığı zaman ateş edecekti.. Marconi 3 S’i yollama komutunu verdiğinde yeryüzünde ilk defa radyo dalgaları yayıldı, 3 S uzayda dolaştı, dolaştı ve alıcıya ulaştı. Alıcıya ulaştığını gören hizmetçi Mignani tetiği çekti. Deney başarılıydı. Böylelikle ilk radyo da pratik olarak çalışmış oldu .

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
kadriye 3 hafta önce

tek kelimeyle süüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüpeeeeeeeeeeeeeeeeeer

Misafir Avatar
Zeynep Delibaş 4 hafta önce

Hiç sevmedim

Misafir Avatar
elif yağmur çeliksoy 1 ay önce

Radyoyu bulun bilim insani

Misafir Avatar
drttrk 3 ay önce

oha lan yazmak için 1000 karakter var tamam rahatım daha yeni hiç iyi bişey olmadı gerçi bunun ne alakası var da boşver

Misafir Avatar
boşver ismi 3 ay önce

ilerilerde bitki heykelleri var

Misafir Avatar
boşver ismi 3 ay önce

ödevime yardımcı oldu saol

Misafir Avatar
daha iyi 3 ay önce

ders için çok iyi

Misafir Avatar
boşwer ismi 7 ay önce

çok saolun arkadaşlar ,iyi oldu ödevim için

Bu robot çığır açacak!
Konya’da, yazılım firması Akınsoft tarafından geliştirilen robot garson ADA bir kafede müşterilere hizmet...

Haberi Oku