Geleceğe Dönüş İçin Ayakkabının Fiyatı Belli Oldu...

27 yıl önce "Geleceğe dönüş" filmindeki gibi bağcıklarını kendi bağlayabilen ayakkabı vitrinlerdeki yerini aldı. Fiyatı da belli oldu: 720 dolar yani yaklaşık 2 bin 400 lira.

Geleceğe Dönüş İçin Ayakkabının Fiyatı Belli Oldu...
İŞTE GELECEĞE DÖNÜŞTE GERÇEK OLAN DİĞER ÜRÜNLER

2004 yılında kurulan ve aslında bir havayolu şirketi olan Virgin America, bu sefer beklenmedik şekilde basının karşısına çıktı.

Virgin America First Class Shoe adı verilen, 'gelecekten gelmiş' gibi gözüken spor ayakkabılarını kamuoyuna tanıttı.

Tasarımı Eleven Inc. tarafından yapılan spor ayakkabısında Wi-Fi, telefon şarj girişi, küçük ama kullanışlı bir video ekranı, üç saat batarya ömrü ve LED ışık ekranı bulunuyor.

GELECEĞİN AYAKKABISI FIRST CLASS SHOE SATIŞA SUNULUYOR

Daha önce 100 çift üretilen Nike Mag ayakkabısına benzeyen Virgin America First Class Shoe, müzayede yoluyla satılacak ve tüm gelir de Soles4Souls adlı yardım kuruluşuna bağışlanacak.

Kâr amacı gütmeyen bu dernek, fakir bölgelere ayakkabı bağışında bulunmasıyla tanınıyor. Üstelik Virgin America First Class Shoe sadece 1 adet üretildi.

AYAKKABIDAN FİLM İZLEMEK DE MÜMKÜN

Moda ve Teknolojiyi ilginç bir şekilde harmanlayan Virgin America First Class Shoe, belki herkesin gözüne hoş gelmeyecek.

Ama dünyada tek çift üretilen bu ayakkabı hem şanslı birisinin olacak hem de gelir fakir çocukların ayakkabı ihtiyacı için kullanılabilecek.

İŞTE NIKE'IN 'GELECEĞE DÖNÜŞ' AYAKKABISI

1985 yılında çekilen Geleceğe Dönüş serisinin ikinci filminde Martin McFly, bulunduğu zaman diliminden 2015 yılına gitmiş, ayağına giydiği Nike marka ayakkabısıyla dikkat çekmişti.

Zira ayakkabının bağcıkları kendi kendine bağlanıyor, ayak ölçüsüne göre boyutunu değiştirebiliyordu.

Nike tarafından uzun yıllar geliştirilen ve en sonunda gerçeğe dönüştürülen bu ayakkabı, düzenlenen bir açık arttırma ile rekor fiyata satıldı.

Gelen bilgilere göre Hong Kong'ta gerçekleştirilen açık arttırmada, ismi açıklanmayan bir kişi tam 104,000 dolar ödeyerek Nike'ın bu özel ayakkabısına sahip oldu.

Dünya genelinde bu model için biri Londra biri de New York'ta olmak üzere iki açık arttırma daha gerçekleştirilecek.

Bu arada açık arttırmalardan elde edilen gelirin Parkinson hastalığına çare bulmak adına savaşan Michael J. Fox Derneği'ne bağışlanacağını da belirtelim.

Bu açık arttırmaların haricinde 10 dolar ödeyerek herkesin katılabildiği ve sonunda 89 çift spor ayakkabının hediye edileceği bir yarışma da bulunuyor.

85'te çekilen ve 2015'i anlatan 'Geleceğe Dönüş' filminde beklenen birçok şey olmuşken bugün 'Geleceğe Dönüş'te bize söylenen bir teknoloji daha ortaya çıktı.

ABD merkezli spor malzemeleri üreticisi Nike, bağcıklarını kendisi bağlayan ilk spor ayakkabısını tanıttı.

Şirketin CEO’su Mark Parker New York'ta düzenlediği basın toplantısında, "Artık kişisel performansta yepyeni bir çağa girdik. Günümüz sporcularının farklı gereksinimleri var. Biz de bunları karşılamaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Toplantıda görücüye çıkarılan "Nike HyperAdapt 1.0" adlı ayakkabı, bağcıklarını kendisi bağlıyor. Ayakkabının bağcıkları bağlaması için yan tarafına yerleştirilen düğmelere basılması yeterli oluyor.

Ayakkabı, kullanıcısına bağcıkları sıkılaştırma ya da gevşetme olanağı da sunuyor.

Nike, gelecekte ayakkabının düğmeye basmaya gerek kalmadan kendi kendini ayarlayacak şekilde geliştirileceğini kaydetti.

Üç renk seçeneğinde üretilecek ayakkabının, temmuz ayında satışa çıkarılması planlanıyor. Ayakkabının fiyatı henüz açıklanmadı.

Bağcıklarını kendisi bağlayan ayakkabı fikri ilk kez, yönetmenliğini Robert Zemeckis'in yaptığı ‘Back to the Future’ (Geleceğe Dönüş) filminde gündeme gelmişti.

1985 tarihli filmin başrol oyuncusu Michael J. Fox, 30 yıl sonrasına gidiyor ve 21 Ekim 2015'te bağcıklarını kendisi bağlayan ayakkabısını giyiyordu.

Toplantıda Nike'ın kramponlara yapışan çamuru temizlemek için ürettiği teknoloji de tanıtıldı.
Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2016, 10:23

YORUM EKLE