Bu kılıf başka!

Telefonlarımızla fotoğraf çekerken her zaman telefonu yüzümüzün önünde tutmamız gerekiyor. Bu da fotoğrafını çektiğimiz kişilerin yüzümüzü görmesine engel oluyor. Bu sizin için çok büyük bir problem olmayabilir ancak COVR Photo adlı iPhone kılıfının üreticileri bu problemi çözmek için bir ürün geliştirmiş.

Bu kılıf başka!

COVR Photo aslında iki katlı bir iPhone kılıfı. Alttaki ince elastik kılıf telefonu darbelerden koruyor. Üstteki sert kılıf ise, iPhone’un kamerasına denk gelen lensi sayesinde, telefonunuzu normalde kullandığınız gibi tutarak fotoğraf çekmenizi sağlıyor. Böylece fotoğraf çekerken telefonu yüzünüzün önüne doğru kaldırmanız gerekmiyor. Dilerseniz COVR Photo’nun lensini aşağı doğru çekip telefonun lensini kullanarak da fotoğraf çekebiliyorsunuz.

Ürünün internet sitesinde bu durum ‘doğal fotoğraflar çekmek için’ şeklinde masumane bir tabirle belirtilmiş olsa da aslında ürünün en çok işe yarayacağı alan, kimse sizden şüphelenmeden habersizce fotoğraf çekebilmek. Bir savaş muhabirinin işine epey yarayabilecek bu detay günlük hayatta sapıkların işini kolaylaştırmak amacıyla da kullanılabilir.

Doğallığı bozmadan fotoğraf çekmek


COVR Photo’nun yaratıcısı Thomas Hurst yıllarca foto muhabirliği yaptığını ve karşılaştığı en büyük problemin, ortama müdahale etmeden o durumu fotoğraflayabilmek olduğunu belirtiyor. Hurst COVR Photo’yu anın doğallığını bozmadan fotoğraf çekebilmek için ürettiğini ifade ediyor.

Bu durum aslında temel bir felsefi soruyu da beraberinde getirtiyor. Hawthorne etkisi olarak tanımlanan durum, bir gözlem sırasında, gözlenen kişilerin bu durumun farkına varıp davranışlarını değiştirmeleri anlamına geliyor. Yani bir kişi gözlendiğini öğrendiği andan itibaren toplanan veriler, kişinin doğal davranışları ile örtüşmeyebilir. COVR Photo bu problemi engelleyebilecek bir ürün.

COVR Photo ekibi daha önce düzenlediği Kickstarter kampanyasından 80 bin dolar elde etmişti. iPhone’un 5, 5S, 6 ve SE modelleri ile uyumlu olan ürün şu anda internet sitesi üzerinden 60 dolara (yaklaşık 175 lira) satılıyor.


YORUM EKLE