Böyle olmasından korkuluyor!

Dünya'nın Güneş etrafındaki dönüş hızının yavaşlamasına karşı saatler bu gece 1 saniye yerinde sayacak.

Böyle olmasından korkuluyor!

Paris merkezli Uluslararası Dünya Rotasyon ve Referans Sistemi (IERS) Dünya'nın Güneş etrafındaki dönüşünün yavaşlamasından dolayı 1 saniyelik artık zaman oluştuğunu fark etti.

Bunun için saatler bu gece 1 saniye yerinde sayacak böylece dünyanın dönüş hızından ortaya çıkan artık zaman düzeltilmiş olacak. Bugüne kadar bu işlem 25 kez yapıldı. 

1 Temmuz'da güne aslında bir saniye geride başlayacağız! 30 Haziran'ı 1 Temmuz'a bağlayan gece, saatler tam 23.59.59'da 1 saniye geri alınacak. 

Doç. Dr. Hasan Esenoğlu, düzenlemeyi şöyle anlattı: “Saniye sıçraması işlemi, saatlerin bir saniyeliğine yerinde sayması ile yapılır. Böylece 60 saniye, 1 saniye ekleme ile 61 saniyeye sıçrayacak. Saniye sıçraması ile 1 dakika 60 yerine 61 saniyeye eşitlenmiş olacak.”

MEVSİM KAYMASININ ÖNÜNE GEÇECEK


Dünya'nın yavaşlamasının yol açtığı gün ve mevsim kaymasından doğan artık zaman bu yöntemle kapatılmış olacak. 1 saniyelik ilave, bilişim uzmanlarını düşündürüyor. Uzmanlara göre, ek 1 saniye, birçok teknolojik sistemin arızalanmasına neden olabilir.

Zira saatler 23.59.59'da bir saniye yerine 2 saniye tıkladığında, çok sayıda bilgisayar sisteminin bunu bir arıza olarak algılayıp durmasından korkuluyor.

25 KEZ YAPILDI


Düzenlemenin 1972’den beri 25 kez yapıldığını belirten Esenoğlu saatlerin 23.59.59’da 2 kez aynı saniyeyi göstereceğine dikkati çekti.
Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 09:47

YORUM EKLE