Bilim kadınlarından nefret söylemine mektup

Bilim alanında çalışan kadınlar son zamanlarda sık sık gündeme gelen nefret söylemine karşı mektup imzaladı.

Bilim kadınlarından nefret söylemine mektup

Bilim alanında çalışan yaklaşık 9 bin kadın, ABD seçimlerinden sonra gündeme gelen ayrımcılık ve bilim karşıtı düşünce ile mücadele etme sözü veren açık bir mektup imzaladı.
 
İlk başta 500 kadının yer aldığı bir ağ kurmak amacıyla hazırlanan mektubun yayımlanmasından sonraki altı günde, 8 bin 800 araştırmacı tarafından imzalandığı bildirildi. 

Mektubun yazarlarından biri olan ve Colorado Devlet Üniversitesinde çalışan Dr. Kelly Ramirez, mektubun "azınlık gruplara, kadınlara, göçmenlere ve engelli insanlara" karşı ayrımcılıkla mücadeleyi amaçladığını belirtti. 

Dr. Ramirez, ABD'de başkanlık seçimini kazanan Donald Trump'ın seçim kampanyası sırasında Paris İklim Anlaşmasını iptal etme vaadinin ardından endişeye kapıldıklarını ve meslektaşlarıyla böyle bir yol izleme kararı aldıklarını ifade etti. 

Mektupta, "Birçoğumuz bu bölücü ve yok edici söylemden dolayı kendimizi tehdit altında hissediyoruz, bu nedenle bir araya geldik." ifadeleri kullanıldı. 

Projede yer alan Dr. Franciska De Vries, projeyle birbirini destekleyen bilim insanları ağının genişlemesini beklediklerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2016, 10:52

YORUM EKLE