Astronomiye yeni pencere açılıyor

Türkiye ile Orta Doğu ve Balkanlar'ın en büyük teleskobu Doğu Anadolu Gözlemevi Projesi ile astronomiye yeni bir pencere açılması hedefleniyor.

Astronomiye yeni pencere açılıyor
 

ERZURUM - Ayşe Yıldız 

Atatürk Üniversitesi Astrofizik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ATASAM) Koordinatörü, Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cahit Yeşilyaprak, Doğu Anadolu Gözlemevi Projesi'nin astronomi alanında bilimsel bir proje olduğunu söyledi.

Astronomi camiasında çalışan tüm Türk astronomların ihtiyacı olan bir proje olduğunu belirten Yeşilyaprak, Doğu Anadolu Gözlemevi Projesi ile teleskop çapını daha büyük hale getirdiklerini anlatarak, şunları kaydetti:

''Büyük teleskoplar sınıfına yakın 4 metre çapında, hem infrared hem de optik dalga boyunda gözlem yapabilecek büyük çaplı bir teleskop boyutuna yükselteceğiz. Bu projedeki amaç astronomi alanında bilimsel araştırmalar yapmak. Eğitime de katkısı olacak. Bu kapsamda oluşturulmuş, Kalkınma Bakanlığı destekli, Atatürk Üniversitesi öncülüğünde yürütülen, yurt içi ve yut dışından 40 üniversitenin gözlemevinin desteklediği bir proje.''

YORUM EKLE